Dell se, svým způsobem, vrací na burzu

Dell, v současnosti soukromá společnost, by chtěl zvýšit svůj podíl ve VMwaru z 80 na 100 %. Na vyplacení akcionářů však nemá dostatek finančních prostředků a tak některým nabídne akcie sebe sama, které budou následně volně obchodovatelné na burze.

Dell se, svým způsobem, vrací na burzuPsal se rok 2013 a Michael Dell učinil zásadní krok v dějinách společnosti, která nese jeho jméno – vyplatil akcionáře a proměnil Dell na soukromou firmu. Nejčastěji uváděným důvodem tehdy bylo, že firma potřebue „klid na práci“ bez tlaku investorů.

Nyní, bezmála o pět let později, během kterých Michael Dell rozhodně nezahálel, dochází k další změně a Dell se – svým způsobem – opět stane veřejně obchodovanou společností. V tomto případě je důvodem situace okolo společnosti VMware.

Dell v současnosti vlastní v jedničce na trhu virtualizačních řešení zhruba 80% podíl, přičemž zbylých 20 % mají v rukou různí investoři. VMware se, na rozdíl od mateřského Dellu, stále pohybuje na burze, což byl Dell nyní rád změnil.

Cenné papíry, veřejně obchodované, ale IPO to není, jasný pane

Plán je takový, že Dell vyplatí minoritní akcionáře VMwaru a dá jim na výběr – buď si výměnou za akcie nechají vyplatit zvláštní dividendu s příjemným bonusem, nebo je smění za akcie samotného Dellu, se kterými bude následně možné obchodovat.

Těžko říci, zda má Dell z této varianty radost, nicméně realita je podle serveru Fortune taková, že předmětná pětina VMwaru má hodnotu přes 20 miliard dolarů a Dell má na vyplacení akcionářů k dispozici pouze 9 miliard, takže v zásadě nemá jinou možnost.

V závislosti na počtu akcionářů, kteří dají přednost směně akcií před penězi, se tak na burze objeví zhruba 20 až 30 % akcií Dell Technologies. Samotný Michael Dell a jeho investiční partneři si tak udrží výrazný většinový podíl a veškeré rozhodovací pravomoci.

Na závěr dodejme, že se nejedná o klasické IPO (počáteční veřejnou nabíku akcií), neboť Dell v zásadě pouze vymění jedny akcie za druhé a nesnaží se tímto způsobem získat nový kapitál. Jeho akcie se tak na burzu dostanou takříkajíc bočním vchodem.

Zdroj: Fortune, IDG News Service
Úvodní foto: andranik123 @ fotolia.com

Komentáře