Dell odkoupí Michael Dell a Silver Lake

Michael Dell se spojil s investiční firmou Silver Lake, aby společně koupili společnost Dell za přibližně 24,4 miliard dolarů.

Dell odkoupí Michael Dell a Silver LakePoté, co se z Dellu stane privátně vlastněná firma, bude Michaell Dell nadále výkonným ředitelem a předsedou představenstva.

Jako privátní podnik budeme moci poskytovat okamžitou hodnotu vlastníkům, přičemž budeme pokračovat v provádění naší dlouhodobé strategie a zaměření na poskytování prvotřídních řešení našim zákazníkům,“ uvedl Michael Dell v oznámení.

Podle oznámení bude odkup financován prostřednictvím kombinace hotovosti a vlastnictví Della, hotovosti investorů spadajících pod Silver Lake, hotovosti investované fondem MSD Capital, dvoumiliardovou (v dolarech) půjčkou od Microsoftu a převedením současných dluhů a dluhového financování společností BofA Merill Lynch, Barclays, Credit Suisse a RBC Capital Markets.

Microsoft vydal prohlášení, ve kterém říká, že je „zavázán k dlouhodobému úspěchu celého ekosystému počítačů a silně investuje do řady způsobů, jak tento ekosystém postavit pro budoucnost…

Softwarový gigant dodává: „budeme pokračovat v hledání příležitostí k podpoře parterů, kteří jsou zavázáni k inovacím a vedení byznysu svých zařízení a služeb postavených na platformě Microsoft.

Evoluce společnosti Dell

Dell byl založen v roce 1984 Michaelem Dellem jako PC’s Ltd, následně došlo ke změně názvu a čtyři roky později ke vstupu na akciovou burzu.

Díky původnímu modelu přímého prodeje v podstatě na zakázku se v roce 2001 stal největším prodejcem PC celosvětově. Změny v byznysu konkurentů (HP, IBM) v podobě nízkonákladových výrobních metod a expanze v oblasti služeb a softwaru však tento stav změnila.

Od roku 2007 se Dell pustil do transformace, kdy do dnešního dne koupil 25 společností, aby postavil portfolio v oblasti sítí, softwaru a služeb. Cílem firmy je se přeměnit na komplexního poskytovatele řešení v podnikové sféře, která dosahuje výrazně vyšších marží než trh PC.

Tato náročná transformace se však doposud potýkala se silným tlakem ze strany akcionářů, kteří požadují její rychlé provedení a dosažení růstu obratu a ziskovosti. Aby se společnost z tohoto tlaku vyvázala a mohla pokračovat ve strategické změně, rozhodl se její CEO pro odkup a změnu na privátní firmu.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře