Vleklý soud Googlu a Oraclu kvůli Javě dopadl v neprospěch Oraclu

Google podle Nejvyššího soudu USA používal API v Androidu souladu s principem dovoleného užití a autorská práva Oraclu tak neporušil. Oraclu tak nenáleží odškodné.

Vleklý soud Googlu a Oraclu kvůli Javě dopadl v neprospěch OracluBitva mezi Oraclem a Googlem ohledně autorských práv k Javě byla dobojována. Nejvyšší soud USA oznámil, že Google používáním API v Androidu neporušil práva duševního vlastnictví Oraclu, ale využíval principu „fair use“.

Ve prospěch Googlu rozhodlo šest z osmi soudců amerického Nejvyššího soudu, jenž vynesl rozsudek 5. 4. 2021. Oracle se nicméně nevzdává a nadále tvrdí, že Google jednal protiprávně, a žádá odškodné.

Programovací jazyk Java vytvořila společnost Sun Microsystems, kterou v roce 2010 koupil právě Oracle. API Androidu je shodné s Javou – shodná je struktura balíčků a tříd a několik tisíc řádků zdrojového kódu. Právě API bylo předmětem sporu, jenž se táhl více než deset let.

Soud v rozsudku uvedl, že Google zkopíroval zhruba 11 500 řádků kódu z Java SE, konkrétně z Java API, pro práci s Androidem. To ale podle soudu bylo jen 0,4 % z celého dotčeného API, jež čítá na 2,86 milionu řádků kódu.

„Skutečnost, že počítačové programy jsou primárně funkční, v tomto případě ztěžuje použití tradičních konceptů autorských práv,“ odůvodnil své rozhodnutí soud.

Zdroj: IDG News Service, Root.cz

Úvodní foto: © Mopic - Fotolia.com

Komentáře