Microsoft očekává, že nový mód Windows 10 S bude používat většina zákazníků

Nesmírně sebevědomé vyjádření o chystaném odlehčeném módu operačního systému Windows 10 vyslovil viceprezident Microsoftu Joe Belfiore. Otázkou zůstává, jak toho chce Microsoft dosáhnout.

Microsoft očekává, že nový mód Windows 10 S bude používat většina zákazníkůMicrosoft projevil ústy svého viceprezidenta Joea Belfioreho nebývalou důvěru v chystaný Windows 10 S. Belfiore očekává, že tento mód bude používat většina zákazníků (!), a pokud se původně zdálo, že se má jednat „pouze“ o alternativu k chromebookům, nyní to vypadá, že plány Microsoftu jsou podstatně širší.

Jako chromebook, jenom s Windows

Připomeňme si, o co se jedná. Windows 10 S bude speciální mód Windows 10 podporující výhradně aplikace dostupné v tržišti Windows Store. Tento model sice není žádnou novinkou a dlouhodobě jej používají mobilní platformy Android a iOS, stejně jako Chrome OS, ale jeho aplikování na plnokrevná PC je něco zcela jiného.

Microsoftu samozřejmě neunikl úspěch chromebooků, tedy počítačů se zmíněným systémem Chrome OS, který lze – pokud přimhouříme oči – označit za Android pro PC. Jedná se o levná, rychlá zařízení, která nacházejí uplatnění především ve vzdělávání, ale také v dalších oblastech, kde stačí mít „něco na psaní poznámek“.

Mód Windows 10 S tento koncept v zásadě replikuje, samozřejmě za cenu toho, že tradiční Win32 aplikace budou mít smůlu – pokud daný program nebude ve Windows Store, uživatel si ho prostě nenainstaluje. Výměnou za to má dostat bezpečnější a jednodušší prostředí s prověřenými aplikacemi, delší výdrž baterie a svižnější chod systému.

Již brzy na vašem zařízení...

Potud zcela v pořádku. Belfioreho výrok, navíc vyřčený ve chvíli, kdy o Windows 10 S vlastně není k dispozici příliš mnoho konkrétních informací, však staví celou věc do nového světla. Microsoft má něco za lubem a očividně to myslí smrtelně vážně.

Velkou nezodpovězenou otázkou je, jak přesně chce Microsoft dosáhnout toho, aby nový mód skutečně používala většina jeho zákazníků. Důvody, proč by taková situace byla výhodná pro samotného výrobce, snad není třeba rozebírat. Argumenty, proč by na to měla přistoupit více než polovina uživatelské základny, se ale hledají podstatně hůře.

První zařízení podporující nový mód se mají na trhu objevit současně s uvedením příštího velkého updatu, nebo těsně po něm, což znamená ještě v tomto pololetí. Microsoft uvádí, že takových zařízení bude více než dvacet, a mód mají podporovat všechny hlavní edice systému, tedy Home, Pro i Enterprise. Přechod na „plné“ Windows 10 má být bezplatný.

Dodatek: Belfiore doslova napsal: „We expect the majority of customers to enjoy the benefits of Windows 10 in S mode“, což doslova přeloženo znamená: „Očekáváme, že si většina zákazníků bude užívat výhody Windows 10 v módu S.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře