Microsoft představil systém Windows 10 S a vytáhl do boje s chromebooky

Koncept systému Windows 10 S umožní uvést na trh levné počítače určené pro vzdělávací instituce po vzoru konkurenčních zařízení běžících na Chrome OS. Microsoft současně představil prémiový notebook Surface Laptop, který má překonávat ty nejlepší modely od Applu.

Microsoft představil systém Windows 10 S a vytáhl do boje s chromebookyZvěsti nelhaly, Microsoft se skutečně pouští do souboje o školní třídy a univerzitní kampusy. Nová verze operačního systému se nakonec bude jmenovat Windows 10 S a bude pohánět lehká a cenově dostupná zařízení určená pro vzdělávací instituce.

Windows 10 S budou podporovat pouze prověřené aplikace z tržiště Windows Store (odtud písmeno S v jejich názvu) a licence systému budou poskytované zdarma, stejně jako licence sady Office 365 pro učitele.

Okna proti chromu

Že vám to něco připomíná? No jistě, Windows 10 S jsou přímou odpovědí na operační systém Chrome OS a celý koncept chromebooků, levných a svižných zařízení, která si získala velkou oblibou v (nejen) amerických školách.

Microsoft oznámil, že nový systém bude uvolněn v létě, tedy včas před začátkem nového školního roku. Na trhu budou dostupná zařízení od HP, Dellu, Aceru, Asusu a dalších tradičních výrobců PC, přičemž ceny mají začínat na 189 dolarech.

Systém je podle Microsoftu uzpůsobený potřebám školních uživatelům. Prohlížeč Edge bude například podporovat funkci zvýraznění částí webových stránek a jejich sdílení spolužákům.

Každý student si také bude moci uzpůsobit vzhled systému, uspořádání plochy a další nastavení podle svých potřeb. Tento profil se uloží na USB klíč, který poslouží k zalogování do libovolného zařízení v rámci školy.

Surface Laptop pro náročné

Komu by pak nestačila levná zařízení od tradičních výrobců, může sáhnout po novém zařízení Surface Laptop, které Microsoft představil společně s novou verzí Windows. Jde o první čistokrevný notebook z řady Surface a slibuje výjimečnou mobilitu a výkon.

Surface Laptop váží 1,25 kg a je pouze 14,5 mm silný. Nabídne 13,3“ displej s vysokým rozlišením, nejnovější procesory Intel Core i5 nebo i7 a až 1TB SSD úložiště. Podle Microsoftu je tato novinka rychlejší a tenčí než konkurenční MacBook Pro od Applu.

Novinka sice také poběží na nových Windows 10 S, ale k dipozici bude upgrade na verzi Windows 10 Pro, což z ní učiní plnohodnotné PC. Cena základního modelu bude začínat na 999 dolarech.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Foto: © Yuri Arcurs - Fotolia.com

Komentáře