Podle odhadů společnosti Gartner se v roce 2016 prodá 1,4 milionu headsetů pro virtuální realitu, což je desetkrát více než v roce 2015. Rostoucí objem prodaných zařízení přináší i rostoucí zájem výrobců.
Vedle dvojice HTC Vive a Oculus Rift se na trh chystá řada dalších zařízení. O náznaku blížící se bitvy výrobců čipů jsme psali již ve včerejším článku o plánech společnosti AMD, nyní se na ni podívejme blíže.
Na konferenci Game Developers Conference v San Francisku bylo představeno několik nových headsetů včetně novinky s názvem Sulon Q. Ta představuje zcela samostatné zařízení (Vive nebo Oculus potřebují být spojeny v výkonným PC, Sulon nikoliv) poháněné čipem Carrizo od AMD.
Již v loni oznámená souprava HoloLens od Microsoftu v sobě zase skrývá úsporný procesor od Intelu, konkrétně Cherry Trail původně určený pro tablety. Ten není tak výkonný jako hardware od AMD v soupravě Sulon, ale zase umožní úsporný provoz a nebude tolik hřát (což je u počítače nošeného na hlavě relativně významná věc).
O své místo v oblasti virtuální reality se hlásí také Qualcomm. Jeho čip Snapdragon 820 bude pohánět headset od čínského Goerteku a další soupravy, které se objeví v průběhu roku. Procesory z rodiny Snapdragon obyčejně najdeme v chytrých telefonech, ale verze 820 dokáže například renderovat 4K video a podporovat 360° interaktivní prostředí.
Všechny uvedené procesory mají jednu společnou vlastnost – původně byly určeny pro něco jiného. Za předpokladu, že trh pokud virtuální reality poroste, dříve nebo později se objeví čipy vytvořené přímo pro tato zařízení.
Dobré načasování investic do vývoje a samozřejmě výsledná podoba takových čipů rozhodne o tom, kdo z trojice Intel, AMD a Qualcomm bude králem tohoto prakticky zcela nového segmentu.
Zdroj: IDG News Service