Zisk i obrat IBM klesl, čeká však zlepšení

Společnost IBM zaznamenala ve druhém čtvrtletí pokles zisku i tržeb vlivem slabých prodejů hardwaru a služeb. Softwaru se však dařilo.

Zisk i obrat IBM klesl, čeká však zlepšeníČistý zisk společnosti IBM ve druhém čtvrtletí 2013 klesl meziročně o 17 % na 3,2 miliardy dolarů. Obrat se přitom snížil o 3 % na 24,9 miliardy dolarů. Při úpravě o fluktuaci měny byl pokles 1%.

Ačkoliv tržby dopadly pod očekávání Thomson Reuters. Provozní zisk na akcii činil 3,91 dolaru oproti očekávaným 3,77 dolaru. IBM pak zvýšilo očekávaný zisk na akcii na 16,9 dolaru.

Přestože příjmy z hardwaru a služeb klesaly, společnost se cítí silná v softwaru a velkých systémech. „Ve druhém čtvrtletí jsme dosáhli vysoké výkonnosti ve svém vysoce ceněném softwaru a mainframech,“ uvedla Giny Romettyová, předsedkyně představenstva IBM a CEO.

Rimettyová očekává zlepšení v druhém pololetí, částečně z důvodu restrukturalizace po akvizicích a prodeji nestrategického byznysu.

Tržby z prodeje softwaru dosáhly 6,4 miliardy dolarů, co je o 4 % meziročně více. Middleware vč. WebSphere, information managementu, Tivoli a řešení Social Workforce vytvořil příjmy ve výši 4,3 miliardy dolarů, tedy o 9 % více.

Segment služeb IBM meziročně klesl o 5 % na 9,5 miliardy dolarů. Příjmy jednotky Systems and Technology, která zahrnuje hardware, klesl o 12 % na 3,8 miliardy dolarů.

Graf: Vývoj výsledků IBM

Výsledky IBM: Q2 2013

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: © Jan Prchal - Fotolia.com

Komentáře