Zisk Dellu ve čtvrtém čtvrtletí spadl o 31 %, jak firma chystá odchod z burzy

Výrobce počítačů a serverů Dell oznámil finanční výsledky za poslední čtvrtletí roku 2012. Obrat i zisk výrazně klesl a firma chystá odchod z burzy.

Zisk Dellu ve čtvrtém čtvrtletí spadl o 31 %, jak firma chystá odchod z burzyČtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2012 zakončil Dell 1. 2. 2012 a utržil v něm 14,3 miliardy dolarů. Meziročně si tak pohoršil o 11 %.

Čistý zisk činil 530 milionů dolarů a zisk na akcii 30 centů. V porovnání se stejným obdobím vloni, kdy čistý zisk výrobce dosáhl 764 milionů a zisk na akcii 43 centů, se jedná o více než 30% pokles.

Firmě se v poslední době nedaří a jde již o páté čtvrtletí v řadě, kdy klesal zisk a čtvrté v řadě, kdy společnost ohlásila pokles obratu. Výrobce ztrácí především díky poklesu trhu počítačů.

Segment desktopů a laptopů totiž pro Dell představuje přibližně polovinu obratu a meziročně ve sledovaném období klesl o 20 %. Pokles zaznamenala i oblast storage a služeb. Jedinou růstovou oblastí byly pro Dell servery a síťová zařízení, kde se prodeje zvýšily o 18 %.

Dell se snažil redukovat dopad klesajícího PC trhu změnou strategie a chtěl se orientovat více na hotová řešení jako jsou software, služby a servery. Tato transformace však trvá pro investory příliš dlouho.

Začátkem února tak zakladatel společnosti Michael Dell oznámil, že ve spolupráci s investiční společností Silver Lake, odkoupí celou firmu přibližně za 24,4 miliardy dolarů.

Privátní vlastnictví by mohlo Michaelu Dellovi, který zůstane nadále výkonným ředitelem, pomoci zaměřit se na dlouhodobější investice, které Wall Street neschvaluje.

Tento plán však narazil u některých velkých investorů, kterým se cena 13,65 dolaru za akcii nelíbí a tvrdí, že nereflektuje aktuální hodnotu společnosti.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Dell

Komentáře