Zisk Dellu se za poslední kvartál propadl o 72 %

Společnost Dell oznámila výsledky a poslední čtvrtletí. Zisk propadl o 72 %. Firmě se dařilo spíše v podnikové oblasti serverů a storage.

Zisk Dellu se za poslední kvartál propadl o 72 %Ve druhém čtvrtletí, které skončilo 2. 8. 2013, dosáhla společnost Dell obratu 14,5 miliardy dolarů, což představuje meziroční stagnaci. Čistý zisk se snížil o 72 % na 204 milionů dolarů.

Prodeje PC vykázaly 5 % pokles na 9,1 miliardy dolarů, provozní zisk divize však klesl výrazněji o 71 %. Jako důvod Dell uvádí snížení cen pro získávání zakázek a růst tržního podílu.

Naše úsilí o zlepšení růstu vylepšilo náš tržní podíl na úkor ziskovosti,“ uvedl CFO Brian Gladden v dopise investorům.

Lépe se dařilo divizi Enterprise Solutions Group, která dodává servery, storage a networking. Její obrat rostl o 8 % na 3,3 miliardy dolarů. Tržby za služby rostly mírně na 2,1 miliardy dolarů.

S využitím nestandardních účetních metod, které nezahrnují určité náklady, Dell vykázal zisk 433 milionů dolarů (0,25 dolaru na akcii), což odpovídá očekáváním analytiků Thomson Reuters.

Na zisku firmy se ve druhém čtvrtletí podepsaly náklady spojení s privatizací, integrací, akvizicemi a propouštěním ve výši 125 milionů dolarů.

Nelehký přechod Dellu do soukromého vlastnictví

Dell se nachází uprostřed souboje výkonného ředitele Michaela Della, který chce firmu převést do soukromého vlastnictví, a skupiny nespokojených akcionářů, kteří chtějí za odkup více peněz.

Michael Dell a jeho investiční partneři minulý měsíc mírně zvýšili nabídku na odkup na 24,7 miliardy dolarů. Akcionáři se k částce vyjádří 12. 9. Oponenti vedení Carlem Icahnem však chtějí stále větší obnos, a není tak jasné, jestli transakce projde.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Foto: © Tomislav - Fotolia.com

Komentáře