Zájem o .eu domény roste, v roce 2012 jich bylo obnoveno 80 %

Počet domén s evropskou koncovkou .eu se loni meziročně zvýšil o 5,4 %. V roce 2012 pak bylo obnoveno 80 % domén. V závěru roku skokově narostl počet dlouhodobějších registrací.

Zájem o .eu domény roste, v roce 2012 jich bylo obnoveno 80 %V roce 2012 bylo obnoveno 80 % internetových domén druhého řádu s koncovkou .eu. Uvádí to sdružení EURid, které je správcem této geografické domény nejvyšší úrovně. Na konci roku 2012 bylo evidováno celkem 3,7 milionu domén druhého řádu s koncovkou Evropské unie.

Podle údajů EURid tedy jejich počet meziročně narostl o 5,4 %. „Míru růstu, jež je srovnatelná s rokem 2011 (5,5 %), považuji za vynikající úspěch, zejména ve světle stále trvající globální ekonomické krize,“ uvedl v tiskové zprávě Marc Van Wesemael, ředitel sdružení EURid.

Během čtvrtého čtvrtletí 2012 bylo zaregistrováno přesně 230 752 nových domén s koncovkou .eu. Počet víceletých registrací oproti třetímu čtvrtletí 2012 stoupl o 46 %. Stále ale jde o pouhá 3 % ze všech domén s geografickou koncovkou Evropské unie registrovaných za poslední kvartál loňského roku.

Stoupající počet registrací, který loni byl zaznamenán ve 22 z 27 členských států Evropské unie, však nemusí zcela odrážet skutečný zájem o tuto doménovou koncovku. Již při svém vzniku čelila kritice části odborné i širší veřejnosti, že vytváří prostor pro doménové spekulanty a přináší tak zvýšení  nákladů pro firmy, které se před spekulanty chtějí chránit.

Stejná kritika zazněla i po zavedení podpory diakritiky v názvu domén. Podle nedávného průzkumu sdružení CZ.NIC, které spravuje českou národní doménu nejvyšší úrovně .cz, čeští uživatelé u českých domén odmítají. Proti se vyslovilo 68 % respondentů z řad individuálních uživatelů internetu a 71 % oslovených zástupců organizací.

Zdroj: EURid, CZ.NIC, ChannelWorld
Úvodní foto: © Beboy - Fotolia.com

Komentáře