Windows 8.1 se starým tlačítkem a novou personalizací přicházejí nahradit XP

Microsoft vydal Windows 8.1 coby bezplatnou aktualizaci Windows 8 i samostatný systém v jednom. Podpora Windows XP končí již brzy, zákazníky může k přechodu na nový OS přesvědčit návrat tlačítka Start a možnosti personalizace.

Windows 8.1 se starým tlačítkem a novou personalizací přicházejí nahradit XPSpolečnost Microsoft oznámila celosvětovou dostupnost systému Windows 8.1. Počínaje 17. 10. si jej budou moci uživatelé Windows 8 stáhnout prostřednictvím Windows Store coby bezplatnou aktualizaci a od 18. 10. bude systém k dispozici také předinstalovaný na nových zařízeních a jako krabicový software v maloobchodním prodeji.

Co je nového?

Windows 8.1 nabízí řadu vylepšení oproti předchozí verzi. Microsoft považuje za klíčovou změnu například vysokou míru personalizace. Uživatel si bude moci zvolit velikost, vzhled, barvu a upořádání dlaždic na úvodní obrazovce. Nově bude mít i možnost startovat počítač do starého desktopu Windows, bez nutnosti přepínání.

S možností bootování do pracovní plochy se vrací i tlačítko Start, jež uživatelé u verze 8 postrádali.

Multitasking a cloud

Mezi další vylepšení patří například multitasking aplikací, který umožní mít na displeji zobrazeny až čtyři aplikace naráz a měnit jejich velikost, integrace cloudových služeb prostřednictvím úložiště SkyDrive, rozšířené vyhledávání Bingem, rychlejší přístup k aplikacím z úvodní obrazovky nebo přepracovaný Windows Store.

Končící podpora XP je obrovskou příležitostí pro resellery

Za necelý půlrok, 8. dubna 2014, dojde k ukončení podpory operačního systému Windows XP a kancelářské sady aplikací Microsoft Office 2003.

Operační systém Windows XP byl uveden na trh v roce 2001. Za tu dobu se významně změnil IT trh a objevily se nové typy útoků a také nové technologie, které lze jen obtížně implementovat do 12 let staré verze operačního systému, varuje Microsoft.

Podle výrobce bude důležité reagovat na ukončení podpory pro zhruba 25 % českých uživatelů počítačů v domácnostech, kteří stále používají operační systém Windows XP (což představuje přibližně 850 tisíc počítačů) a dále také pro firmy a organizace, kde se jedná o plných 32 % uživatelů využívajících zhruba 520 tisíc počítačů.

V absolutních číslech to tak představuje zhruba 1,37 miliónu počítačů s Windows XP, které se mohou stát snadným cílem útoku po ukončení podpory.

Cílem útoku – útoku resellerů  by se však měly stát ještě před ukončením podpory. Microsoft ostatně v létě pobídl partnery k využití tohoto „zlatého dolu“.

Zdroj: Microsoft, ChannelWorld
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře