Windows 8.1 přijdou 18. října 2013

Microsoft oznámil datum uvedení nových Windows 8.1 na maloobchodní trh. Uživatelé Windows 8 budou moci od stejného data provést upgrade zdarma. Co k tomu budou potřebovat?

Windows 8.1 přijdou 18. října 2013Microsoft oficiálně oznámil datum uvedení nového operačního systému Windows 8.1 na maloobchodní trh. Systém bude celosvětově dostupný od 18. října 2013, tedy skoro přesně rok po často kritizovaných Windows 8.

Od 18. října 2013 bude též postupně uvolňována aktualizace pro uživatele Windows 8, kteří budou moci na Windows 8.1 přejít zdarma.

Aktualizace bude šířena přes Windows Store, nikoliv Windows Update. Uživatelé tak vedle vysokorychlostního internetového připojení budou potřebovat také Microsoft Account, pokud jej dosud nemají.

Microsoft se na stránkách svého oficiálního blogu nezmínil o žádných speciálních slevových akcích pro přechod z Windows XP, Windows Vista či Windows 7, které doprovázely uvedení původních Windows 8 na trh.

Neupřesnil též, jestli od 18. října 2013 bude zároveň zpřístupněna i aktualizace pro Windows RT.

O hlavních novinkách, které Windows 8.1 přinesou, již ChannelWorld informoval.Většina z nich se týká i Windows RT.

Prozatím zájemci mohou testovat maloobchodní preview verzi Windows 8.1 Pro či multilicenční preview verzi Windows 8.1 Enterprise.

Vhodná náhrada dosluhujících Windows XP?

Analytici z agentury Gartner očekávají, že firemní zákazníci si díky úpravám k novému systému mohou nalezt cestu v podstatně větší míře než k původním Windows 8. Důvodem je větší kontinuita uživatelského rozhraní s Windows 7 a předešlými verzemi systému.

Připomeňme, že podpora Windows XP definitivně končí v dubnu 2014. Systém má přitom stále relativně vysoký podíl i ve firmách, které tudíž mají nejvyšší čas začíti řešit otázku přechodu na novější systém, pokud se tak již nestalo.

Alternativou jsou samozřejmě trhem prověřená Windows 7, ovšem Microsoft je přestane podporovat již v lednu 2020. Nová Windows 8.1 budou podporována do ledna 2023, tedy stejně jako původní Windows 8.

O tři roky déle poskytovaná podpora pro Windows 8.1 ve srovnání s Windows 7 může být relevantním argumentem při výběru nástupce Windows XP.

Zdroj: Microsoft, Gartner, ChannelWorld
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře