Windows 8.1 Preview jsou k dispozici. Co přinesou?

Microsoft uvolnil testovací verzi Windows 8.1. Většina novinek reflektuje kritiku Windows 8, která zaznívala ještě během jejich vývoje v době veřejného testování. O jaké novinky jde a jak Windows 8.1 Preview získat?

Windows 8.1 Preview jsou k dispozici. Co přinesou?Microsoft na své vlastní vývojářské konferenci Build 2013 podle očekávání oznámil dostupnost Windows 8.1 Preview, tedy testovací verze Windows 8.1 pro odbornou i širší veřejnost. Většina novinek se týká nového kontroverzního uživatelského prostředí Modern UI, které je výsledkem ambicí Microsoftu proniknout se svým systémem ve větší míře na tablety.

Návrat tlačítka Start, lepší multi-tasking

Na hlavní panel se vrací tlačítko Start. Namísto nabídky Start ale bude otevírat obrazovku Start. Inovovaná obrazovka Start nyní podporuje celkem čtyři formáty dlaždic, hromadnou manipulaci s nimi, ochranu proti nechtěnému přetažení dlaždice, tapetu na pozadí a synchronizaci nastavení mezi různými zařízeními.

Obrazovka Start i celé prostředí Modern UI jsou nyní podle Microsoftu lépe připraveno pro velké stolní monitory i tablety s menším displejem. Změn doznal i multi-tasking. V Modern UI lze nyní souběžně zobrazit až čtyři aplikace anebo zobrazit vícekrát spuštěnou aplikaci. Prostor, který jednotlivé aplikace zabírají na displeji, je možné volně nastavit stejně jako u klasických oken.

Microsoft zlepšil podporu myši v tom smyslu, že je nyní možné nastavit akce tzv. aktivních rohů. Jinými slovy nyní uživatelé nepotřebují utilitu třetí strany, aby si nastavili, co se má stát po najetí kurzorem myši do některého z rohů displeje.

Po přihlášení volitelně rovnou na plochu

Microsoft do Windows 8.1 také zapracoval volbu, díky níž si uživatele mohou jednoduše nastavit, jestli po přihlášení chtějí zobrazit obrazovku Start, klasickou plochu nebo seznam nainstalovaných aplikací v prostředí Modern UI. Ten byl rovněž upraven.

Seznam nainstalovaných aplikací bude nově možné třídit chronologicky podle data instalace, abecedně podle názvu aplikace nebo podle četnosti užití jednotlivých aplikací. Nově nainstalované aplikace budou v seznamu zvýrazňovány (ve Windows 8.1 se již aplikace po své instalaci automaticky nepřipínají na obrazovku Start).

SkyDrive a více cloudových funkcí

Windows 8.1 jsou nyní skutečně provázána s cloudovým úložištěm SkyDrive. Původně Windows 8 nabídla jen přístupovou aplikaci. Windows 8.1 mají již zabudovanou podporu synchronizace souborů a ukládání souborů z aplikací přímo do úložiště SkyDrive stejně jednoduše jako na pevný disk. Není k tomu potřeba již instalovat utilitu SkyDrive.

Objednání navýšení kapacity úložiště SkyDrive je možné z prostředí Modern UI, kam se přesunulo více klíčových voleb z klasických Ovládacích panelů, aby uživatelé tabletů mohli své zařízení nastavit dotykově bez nutnosti přepínat do klasického desktopového prostředí. Většina nastavení systému včetně nastavení vybraných periférií se ukládá do cloudu.

Po reinstalaci systému nebo nákupu nového zařízení je bude možné z cloudu jednoduše obnovit. Cloudu využívá také nová zamykací obrazovka, která ve Windows 8.1 funguje zároveň jako digitální fotorámeček. Vedle lokálně uložených fotek je schopna zobrazování snímků z úložiště SkyDrive. Alespoň nějakou funkčnost tak nabídne i uživatelům zařízení bez dotykového ovládání.

Nové centrální vyhledávání

Ve Windows 8 je hojně kritizováno vyhledávání s pomocí tzv. šému. Nová Windows 8.1 přinášejí nové centrální vyhledávání, které má nabízet relevantní výsledky vyhledávání, aniž by uživatel musel dříve zúžit okruh vyhledávání, jako je tomu ve Windows 8.

Centerální vyhledávání ve Windows 8.1 je schopné v případě relevance nabídnout soubory uložené lokálně i v cloudu, nainstalované aplikace, volby nastavení a webový obsah. O jeho zprostředkování se bude start vyhledávač Bing, který provozuje Microsoft.

Rychlejší Internet Explorer 11

Součástí Windows 8.1 je webový prohlížeč Internet Explorer 11. I v jeho případě Microsoft zkrátil vývojový cyklus. Nová verze vedle údajně optimalizovaného výkonu přichází s vylepšením své dotykové varianty pro prostředí Modern UI.

Nově nemá omezen počet najednou otevřených stránek a uživatelé si mohou nechat vždy zobrazenou ovládací lištu.

Jak si vyzkoušet Windows 8.1 Preview

Microsoft uživatelům Windows 8 na svém webu zpřístupnil utilitu. Ta posléze nabídne stažení aktualizace z Windows Store, která Windows 8 povýší na Windows 8.1. Během několika dnů pak Microsoft slibuje uvolnit ISO obraz instalačního média s Windows 8.1.

Právě instalační médium budou k otestování Windows 8.1 potřebovat uživatelé Windows XP, Windows Vista, Windows 7, ale také výhradně multilicenčních Windows 8 Enterprise. Pro instalaci a aktivaci bude třeba časově omezený produktový klíč. Ten je následující: NTTX3-RV7VB-T7X7F-WQYYY-9Y92F.

Uživatelé původních Windows 8 budou moci na Windows 8.1 na podzim přejít zdarma formou instalace aktualizace. Většina novinek se týká i uživatelů Windows RT, kteří rovněž obdrží bezplatný update. Microsoft nadále s tímto systémem pro ARM architekturu počítá. Podle neoficiálních informací sníží jeho údajně přemrštěnou cenu pro výrobce tabletů.

Zdroj: Microsoft, ChannelWorld.cz
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře