Vytlačují chytré mobily z trhu samostatné GPS navigace?

Podle údajů serverů Aukro.cz a Heureka.cz již několikátým rokem klesá zájem spotřebitelů o samostatné GPS navigace. Na jejich místo pravděpodobně nastupují chytré mobily.

Vytlačují chytré mobily z trhu samostatné GPS navigace?Zájem o samostatné GPS navigace v posledních letech oslabuje. Na základě vlastních dat to alespoň tvrdí aukční server Aukro.cz  a vyhledávač zboží Heureka.cz.

Pokles zájmu o navigace pozorujeme zhruba od roku 2011. V roce 2012 došlo k meziročnímu poklesu prodejů GPS navigací o 25 %. Stejný propad sledujeme i v letošním roce,“ uvedl ve zprávě pro média Kamil Demuth za server Heureka.cz.

Největší zájem o navigace byl v roce 2010, ve kterém se prodal největší počet navigací. Od té doby počet prodaných kusů navigací klesá, stejně jako obrat,“ konstatovala ve zprávě pro média Michaela Papežová za aukční server Aukro.cz

V roce 2011 klesl počet prodaných navigací na serveru Aukro.cz o 20 % a obrat se prý snížil dokonce téměř o třetinu. „Čísla za první kvartál tohoto roku naznačují, že trend snižování zájmu o navigace bude pokračovat. Prozatím se prodalo o desetinu méně navigací, než vloni,“ dodala Michaela Papežová.

Lidé si zřejmě vystačí s chytrým mobilem

Navigace jsou nyní často nahrazeny chytrými mobilními telefony a navigace jako takové se stávají pro lidi méně zajímavým artiklem,“ uvedl Kamil Demuth ve zpráve zaslané médiím. Vysvětlení je to logické. Prodeje mobilních telefonů drží nad vodou právě chytré mobily. GPS navigaci dnes nabízejí i modely z nižších cenových pater.

Na nejrozšířenějších platformách chytrých mobilů není bezpodmínečně nutné kupovat ani speciální navigační aplikaci a mapové podklady. Investice do samostatné GPS navigace se tak skutečně může zákazníkům jevit zbytečná.

Mírný nárůst je letos meziročně zaznamenán pouze v počtu navigací, které lidé na Aukro.cz vystavují k prodeji. Lidé se tak mohou chtít zbavit navigací, které jsou v podstatě nepotřebné v případě, že vlastníte chytrý telefon, do kterého si jednoduše aplikaci s GPS navigací můžete nahrát,“ uvedla Michaela Papežová ve zprávě pro média.

Je tedy možné, že všestrannost chytrých mobilů skutečně ovlivní další segment elektroniky. Chytrým mobilům je přisuzován propad zájmu o nejlevnější modely digitálních fotoaparátů a digitálních videokamer, kapesní hudební přehrávače či přenosné herní konzole.

Zdroj: Aukro.cz, Heureka.cz, ChannelWorld.cz
Úvodní foto: © Anterovium - Fotolia.com

Komentáře