Visa: Češi rádi platí platební kartou

Podle průzkumu Visa Europe patří Česká republika ve střední Evropě k zemím, v nichž je nejrozšířenější užívání platebních karet. Umožňujete platbu kartou svým zákazníkům?

Visa: Češi rádi platí platební kartouZ výsledků průzkumu společnosti Visa Europe vyplývá, že platba kartou není v České republice již žádné tabu. Celkově platí v případě větších nákupů 62 % dotázaných zákazníků elektronickou platební kartou.

Studie, která proběhla v regionech Čech, Moravy i Slezska, také zjistila, že klienti bank mají u sebe běžně v průměru 1 054 Kč v hotovosti.

 

V rámci střední Evropy je Česká republika podle Visa lídrem v platbách kartou, v porovnání se západní Evropou je na tom ale stále hůře.  

Většina transakcí je provedena debetní kartou, která je pevně svázaná s účtem zákazníka a vlastní ji 93 % českých klientů bank. Pravidelně ji při platbách u obchodníka využívá 73 % dotázaných, 11 % ji u sebe vůbec nenosí. Kreditní kartu, která není vázaná na účet, vlastní pouze 16 % zákazníků bank.

Kdo platí kreditkou a půjčuje si?

Nejčastěji jsou majiteli kreditních karet lidé mezi 35 až 49 roky, uvádí Visa. Až 24% dotázaných klientů, kteří mají svůj podnik, je držiteli kreditní karty. Majitelé “kreditky” také častěji nakupují on-line (22%) a využívají služeb internetového bankovnictví (20%).

Češi si také neradi půjčují a pouze 9 % dotázaných přiznalo, že nemá problém si peníze půjčit, pokud by se díky tomu výrazně zlepšil jejich životní styl.

Průzkum probíhal v polovině loňského roku a účastnilo se jej na 2000 českých respondentů.

Zdroj: Visa Europe
Úvodní foto: © lucadp - Fotolia.com

Komentáře