V ČR začal pilotní provoz NFC plateb klientů ČSOB

Banka, operátor a poskytovatel kreditních karet společnými silami spouští testovací provoz NFC plateb.

V ČR začal pilotní provoz NFC plateb klientů ČSOBSpolečnosti ČSOB, T-Mobile a MasterCard spolu zahájily testovací provoz bezkontaktních NFC (Near Field Communication) plateb prostřednictvím mobilních telefonů.

NFC platby umožňují komunikaci s platebními terminály bez použití bankovní karty. Testovací provoz bude probíhat do května příštího roku a zapojeno bude 400 klientů ČSOB/Era a 100 zaměstnanců T-Mobile.

NFC platby jsou typem bezkontaktních plateb, kdy za nákup zaplatí klient pouhým přiložením telefonu s nahranou virtuální platební kartou. Kartu lze navíc bezpečně nahrát a spravovat ‚vzduchem‛.

Cílem pilotu je ověřit si zájem a názor našich klientů na tento typ plateb, ale také otestovat novou technologii a zjistit veškeré dopady na procesy banky,“ uvedl v tiskové zprávě Marek Rehberger, ředitel útvaru Business Development Convenience Services ČSOB.

Pokud pilotní projekt dopadne úspěšně, rádi bychom ve spolupráci s bankami nabídli tuto technologii všem našim zákazníkům,“ uvedl Milan Hába, ředitel řízení kategorie a produktů T-Mobile.

Výsledky našeho průzkumu MasterIndex potvrdily, že platby mobilním telefonem jsou atraktivní pro více než 60 % Čechů,“ zakončil Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovensko.

Jak to funguje?

Vybraní účastnící pilotního provozu obdrží od společnosti T-Mobile chytrý telefon s technologií NFC. Do takto vybaveného telefonu nahrají aplikaci MyWallet, do níž jim banka „vzduchem“ zašle virtuální platební kartu MasterCard k jejich běžnému účtu (ČSOB nebo Era).

Po nahrání karty mohou účastníci pilotu platit přiložením telefonu k bezkontaktnímu terminálu. Jde o stejné terminály, na kterých se dá platit i bezkontaktní kartou, což je v současnosti už každý třetí v ČR (tj. asi 25 000 obchodních míst v celé ČR).

Podobně jako u bezkontaktních karet se platby nad 500 korun vždy potvrzují PIN kódem. Uživatelé mají navíc možnost nastavit si bezpečnější mód, kdy je platba možná až po vstupu do aplikace MyWallet chráněné heslem.

Bližší informace o pilotu a NFC platbách jsou k dispozici na portálu www.platbymobilem.cz.

Zdroj: ČSOB, T-Mobile, Mastercard
Úvodní foto: GE Money Bank

Komentáře