V březnu se prodeji ICT nedařilo

Maloobchodní prodej ICT na českém a slovenském trhu zaznamenal v březnu meziroční pokles. Ukazují to zprávy statistických úřadů.

V březnu se prodeji ICT nedařiloTržby v českém maloobchodě (CZ-NACE 47) po očištění o sezónní vlivy vzrostly v březnu reálně meziměsíčně o 0,1 %. Meziročně se očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 4,4 %, bez očištění o 3,7 %. V březnu 2018 bylo o dva pracovní dny méně než v březnu 2017.

Naopak méně se utržilo ve specializovaných prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením (o 2,5 %). Podle ČSÚ tomu přispěl jednak nižší počet pracovních dní v letošním březnu v porovnání s loňským, jednak vysoká loňská srovnávací základna.

Tradičně rostl prodej zboží přes internet nebo zásilkovou službu (růst o 14,7 %).

Na Slovensku se tržby v březnu (marci) v maloobchodě meziměsíčně zvýšily o 0,9 % a meziročně o 5 %. Prodej ICT však klesal o 5,6 %. Velkoobchod rostl meziměsíčně o 0,7% a meziročně v úhrnu o 3 %. V ICT se však snížil o 8,7 %.

Slovenský statistický úřad zveřejňuje i údaje za první kvartál. Celkový velkoobchod rostl o 6,9 %, avšak v ICT klesal o 6,7 %. Maloobchod na Slovensku v prvním čtvrtletí rostl o 4,8%, ale v ICT klesal.

Zdroj: ČSÚ, ŚÚSR

Úvodní foto: .shock - Fotolia.com

Komentáře