Update na Windows 8.1 na některých zařízeních selhává, nejspíše kvůli ovladačům

Update nejnovějšího operačního systému od Microsoftu na verzi 8.1 na některých zařízení selhává, vyplývá to z reakcí rozhořčených zákazníků, kteří své problémy řeší na fóru podpory Microsoftu.

Update na Windows 8.1 na některých zařízeních selhává, nejspíše kvůli ovladačůmZa problémy mohou patrně některé z nekompatibilních ovladačů zařízení, nicméně problém se týká jak PC a tabletů od velkých výrobců, tak doma sestavených zařízení.  Zákazníci Microsoftu hlásí řadu různých chybových hlášek, průběh problému je však většinou stejný.

Poté co je stažen update na verzi 8.1, je zahájena jeho instalace. Během toho se však zařízení nečekaně restartuje a následně zobrazí chybovou hlášku. Operační systém se sice snaží o obnovu instalace updatu, ale selže i podruhé. Nakonec dojde k návratu na Windows 8.

Například analytik společnosti Moor Insights & Strategies, Patrick Moorhead, hlásí chybovou hlášku „Couldn't update to Windows 8.1“ hned na 4 zařízeních. Zástupce Microsoftu na on-line fóru tvrdí, že některé problémy jsou způsobeny chybami v ovladačích a doporučuje odpojit od počítače všechna nepodstatná zařízení. Radí také navštívit stránky výrobců hardwaru a pokusit se najít nové verze ovladačů.

Jenže takové řešení je pro technicky méně zdatné uživatele nepřípustné, navíc se vystavují riziku, že instalací chybného ovladače svůj operační systém natrvalo poškodí. Mnozí to přesto zkoušejí, nicméně po hodinách bádání se jim stejně update nainstalovat nedaří.

Několik uživatelů s updatem nakonec uspělo, a to po odstranění ovladačů společnosti SteelSeries, která vyrábí klávesnice a myši.  Řada uživatelů se pozastavuje nad tím, jak mohlo k problému dojít, když instalace Windows 8 proběhla v pořádku a verze 8.1 má přinášet pouze drobné změny rozhraní a optimalizaci kódu.

V jiném vlákně on-line fóra podpory viní zástupce Microsoftu z chyby nespecifikovanou aplikaci třetí strany  a v dalším vlákně technik označuje jako důvod chybu ovladače ke grafickému chipsetu Nvidia GTX780 SLI na základní desce.

Příčin problému je tedy s nejvyšší pravděpodobností několik. Oficiální vyjádření k problémům však Microsoft doposud nevydal.

Problémy můžeme potvrdit i z našeho okolí a update na 8.1 raději doporučte svým zákazníkům ještě na nějaký čas odložit. Nebo jim nabídněte pomoc při updatu ovladačů.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře