U:fon hlásí růst, největší zájem je o pevné linky

Mobilní operátor U:fon pod novým vlastníkem, kterým je společnost Air Telecom, hlásí trojnásobný nárůst zájmu o své služby. Největší zájem je o pevné linky, byť nejde o pevné linky v pravém slova smyslu.

U:fon hlásí růst, největší zájem je o pevné linkyMobilní operátor U:fon hlásí, že v roce 2013 registruje výrazný nárůst zájmu o své služby. Nyní prý jeho mobilní služby zaznamenávají trojnásobný nárůst oproti době před převzetím společností Air Telecom, kdy čtvrtý mobilní operátor na českém trhu byl v insolvenčním řízení.

Největší zájem je aktuálně o pevné linky, které tvoří 63 % prodejů. Ve skutečnosti jde ale o stacionární telefonní aparáty připojující se k mobilní síti operátora na bázi technologie CDMA. Dále pak rovnou čtvrtinu prodejů nyní tvoří mobilní připojení k Internetu.

Nejmenším zájem je o hlasové služby, které představují pouze 12 % z aktuálních prodejů, přestože U:fon již pod novým vlastníkem letos přišel s novými tarify s voláním za 1 Kč za minutu do všech sítí nebo neomezeným voláním za pevný paušální poplatek.

Problém lze vidět právě v síti operátora, která je velmi specifická užitím technologie CDMA, pro niž  není na trhu dostatek atraktivních koncových zařízení. Zákazníci jsou závislí na omezené nabídce mobilů a modemů přímo od operátora. Ten má v nabídce tři low-costové mobily a žádný smartphone. 

Nový vlastník vidí budoucnost v GSM službách

Společnost Air Telecom se nikterak netají tím, že U:fon má pod jejími křídly rozšířit pole působnosti z vlastní CDMA sítě do GSM sítě. Nehodlá však stavět vlastní síť, ale chce jako virtuální operátor působit v GSM síti některého ze stávajících konkurentů.

Air Telecom ve svých plánech počítá s tím, že U:fon bude mezi virtuálními operátory vyčnívat díky šestiletým zkušenostem v oboru telekomunikací. Navíc prý U:fon nemá být v roli pouhého přeprodejce. Otázkou však zůstává, jestli mu některý z operátorů umožní vstup do své GSM sítě, aniž by mu to nařídil Český telekomunikační úřad

Telefónica (O2) svou síť loni otevřela pro virtuálního operátora Blesk Mobil, nicméně sama je jeho provozovatelem, přestože Blesk Mobil zaštiťuje vydavatelství Ringier Axel Springer. Nově má být virtuálním operátorem v síti O2 společnost Tesco (Tesco Mobile), který ma na český trh vstoupit v létě.

Tesco Mobile mý být nezávislým virtuálním operátorem a již provádí zákonem předepsané kroky k zisku licence od Českého telekomunikačního úřadu

Sám U:fon otevřel svou síť konkurenci již v roce 2010. Toho využil Vodafone, který svým zákazníkům nabízel internetové připojení přes 3G síť U:fona na bázi CDMA tam, kde neměl vlastní 3G síť na bázi UMTS. S jejím pozdějším rozvojem ovšem Vodafone tuto službu založenou na hybridních modemech postupně stáhl ze své nabídky pro nové zákazníky.

Graf č.1: Zájem zákazníků operátora U:fon o jednotlivé služby

Zájem zákazníků operátora U:fon o jednotlivé služby

Zdroj: U:fon, Air Telecom, ChannelWorld, Tesco
Úvodní foto: U:fon

Komentáře