Tržby IBM se v prvním čtvrtletí 2013 snížily, utekly velké zakázky

IBM svádí pokles tržeb na neuzavření několika zakázek na velké mainframy a software.

Tržby IBM se v prvním čtvrtletí 2013 snížily, utekly velké zakázkyÚdajně kvůli neuzavření několika plánovaných zakázek se meziročně snížil obrat IBM v 1. čtvrtletí 2013 o 5 % na 23,4 miliardy dolarů. Čistý zisk společnosti nepatrně klesl o procento na 3 miliardy dolarů.

I přes solidní start a dobrou poptávku klientů jsme v oblasti softwaru a mainframů neuzavřeli řadu transakci, které se přesunuly do druhého čtvrtletí,“ uvedla Gini Rommetiová, předsedkyně představenstva, prezidentka a CEO IBM v oznámení.

Mark Loughridge, finanční ředitel, odhaduje, že hodnota neuzavřených zakázek k 31. 3. čítá kolem 400 milionů dolarů. Je si údajně jistý, že tyto velké zakázky budou dohodnuty v dalším kvartále.

Navzdory poklesu obratu se IBM povedlo navýšit zisk na akcii o 3 % na 2,7 dolaru. Loughridge zopakoval, že IBM chce letos dosáhnout za celý rok hodnoty 16,7 dolaru na akcii.

Obrat divize systémů a technologií klesl o 17 % na 3,1 miliardy dolarů. Tržby divize software stagnovaly a činily 5,6 miliardy dolarů. V technologických službách obrat IBM klesl o 4 % na 9,6 miliardy dolar a v byznys službách se snížil o 3 % na 4,5 miliardy dolarů.

Naopak narostl obrat v oblasti business analytics o 7 %, tržby z iniciativy Smart Planet vzrostly o 25 % a příjmy z cloudových služeb o více než 70 %. Konkrétní čísla nebyla zveřejněna.

V regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky se obrat IBM snížil o 4 % na 7,3 miliardy dolarů. Stejný pokles společnost zaznamenala v Americe, 7% pak v Asii-Pacifiku.

Zdroj: IDG News Service
Komentáře