Telefónica zveřejnila výsledky za 1. pololetí 2013, kvůli aukci kmitočtů hrozí soudem

Telefónica (O2) si pochvaluje nárůst nových uživatelů mobilních služeb, připojení přes ADSL/VDSL a IPTV služby O2TV. Zároveň ale kvůli nové aukci kmitočtů pro stavbu LTE sítí hrozí soudem a stížností u Evropské komise. Proč?

Telefónica zveřejnila výsledky za 1. pololetí 2013, kvůli aukci kmitočtů hrozí soudemVe druhém čtvrtletí 2013 společnost Telefónica Czech Republic zaznamenala nárůst počtu tarifních resp. smluvních uživatelů mobilních služeb o 52 tisíc. Operátor to označuje za výrazný nárůst, který přisuzuje v dubnu uvedeným novým tarifům Free.

Nicméně nárůst není až tak výrazný ve srovnání s prvním kvartálem, kdy Telefónica získala 43 tisíc nových tarifních zákazníků. Celkem za první pololetí tohoto roku společnost získala 113 tisíc nových zákazníků mobilních služeb (95 tisíc tarifních a 18 tisíc s předplacenou kartou).

Celkový počet zákazníků mobilních služeb na konci června 2013 dosáhl 5,082 milionu, což je meziroční nárůst o 2,3 %.

Ve své pevné síti Telefónica zaznamenal v prvním pololetí 2013 meziroční nárůst počtu uživatelů ADSL/VDSL připojení o 3,1 % na 921 tisíc. Počet abonentů IPTV služby O2TV dosáhl na konci června 2013 výše 142 tisíc, což představuje meziroční nárůst o 2,1 %.

Největšímu telekomunikačnímu operátorovi v zemi přesto v prvním pololetí 2013 meziročně klesly konsolidované výnosy z podnikání o 5 % na cca 23,9 miliardy korun. Telefónica však vyzdvihuje meziroční nárůst výnosů za mobilní datové služby o 21,4 % (nezohledňuje datové služby v CDMA sítí).

Rozvoj mobilního broadbandu až za šest miliard

V roce 2013 se Telefónica chystá celkově investovat až šest miliard korun do mobilního broadbandu, tedy zejména do budování LTE sítě  bez ohledu na aukci nových kmitočtů.

Od května operátor rozšiřuje dostupnost LTE v Praze. V říjnu tohoto roku chce začít budovat LTE síť také v Brně.

Bude aukci kmitočtů řešit Evropská komise?

Telefónica se ostře vymezuje vůči podmínkám nové aukce volných kmitočtů právě pro budování sítí čtvrté generace, kterou na druhý pokus chystá Český telekomunikační úřad. Pokud se prý nezmění její podmínky, chce se Telefónica obrátit na Evropskou komisi a soudy.

Budeme své zájmy i zájmy našich akcionářů bránit u soudu i Evropské komise. Řadu regulačních zásahů, které přináší na telekomunikační trh, totiž dostatečně nezdůvodňují,“ uvedl operátor v tiskové zprávě.

Telefónice se nelíbí, že Český telekomunikační úřad vyčleňuje část nejlukrativnějšího spektra v pásmu 800 MHz pro potenciálního nového hráče na trhu.

Rovněž protestuje proti požadavku na přijetí nových podmínek pro provoz nynějších mobilních sítí ještě předtím, než se vůbec existující operátoři aukce budou moci zúčastnit. Jde prý o diskriminaci.

Zdroj: Telefónica
Úvodní foto: Telefónica

Komentáře