Steve Ballmer chce do roka odstoupit z pozice šéfa Microsoftu

Společnost Microsoft oznámila, že se Steve Ballmer se rozhodl v průběhu příštích 12 měsíců odstoupit z pozice generálního ředitele.

Steve Ballmer chce do roka odstoupit z pozice šéfa MicrosoftuSteve Ballmer, výkonný ředitel společnosti Microsoft od roku 2010, se rozhodl odstoupit ze své pozice, a to nejpozději do 12 měsíců. Konkrétní odchod má nastat v okamžiku, kdy bude vybrán jeho nástupce.

Pustili jsme se do nové strategie s novou organizací a máme úžasný tým užšího vedení. Mé původní myšlenky ohledně načasování by znamenaly odchod v polovině přeměny naší společnosti na firmu zaměřenou na zařízení a služby. Potřebujeme CEO, který zde bude v dlouhodobějším horizontu kvůli novému směru,“ uvedl Steve Ballmer v oficiálním oznámení.

Pro výběr nástupce byl ustaven zvláštní výbor, který zváží kandidáty jak zevnitř firmy, tak zvenčí. Do té doby bude Steve Ballmer nadále řídit Microsoft a jeho transformaci ve společnost poskytující lidem služby a zařízení, které jim umožňují dělat to, co potřebují a chtějí, uvedla společnost v oznámení.

Nelehká transformace s nejistým výsledkem

Ballmer v posledních letech čelil kritice z různých stran – od nespokojenosti s vývojem ceny akcií, přes dominanci Googlu ve vyhledávání, názory, že Microsoft pozdě zareagoval na trend cloud computingu až po slabou pozici v segmentu tabletů a smartphonů.

Nejčerstvější kritika se snesla na výsledky Windows 8, které jsou hlavní upgradem vlajkového operačního systému, u něhož byl kladen důraz na dotykové rozhraní především v mobilních platformách.

Do Windows 8 byly navíc vkládány velké naděje, měly totiž pomoci oživit klesající trh PC. Výrazná změna uživatelského prostředí se však nesetkala se všeobecným nadšením.

Odpovědí Microsoftu by měla být aktualizace na Windows 8.1, která adresuje řadu uživatelských připomínek a přijde na trh 18. 10.

Někteří kritici si stojí za názorem, že rozhodnutí postavit jeden OS pro desktopy, notebooky a tablety, bylo strategickou chybou. Je pravdou, že argumenty, kterými Microsoft svou strategii podkládá, zatím trh výrazněji nepřesvědčily.

Protikladem je strategie společnosti Apple, která udržuje operační systém Mac OS pro desktopy a notebooky, zatímco pro čistě mobilní zařízení s dotykovým ovládáním používá iOS.


Zdroj: Microsoft, IDG News Service
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře