S Windows 8.1 může vzrůst poptávka po zálohovacím softwaru

Microsoft z Windows 8.1 odstranil většinu dřívějších zálohovacích funkcí. Například pro zálohování kompletního obsahu pevného disku či zálohování na optická média je staronově potřeba specializovaný software.

S Windows 8.1 může vzrůst poptávka po zálohovacím softwaruS příchodem operačního systému Windows 8.1 by mohla vzrůst poptávka po specializovaných zálohovacích programech.

Společnost Microsoft totiž bez větší mediální pozornosti ze svého nového systému odstranil tradiční zálohování složek a souborů i vytváření bitové kopie pevného disku.

Druhá zmíněná funkce sloužila k obnovení systému z poškozeného disku na disk nový, eventuálně k obnovení systému ze zálohy při poškození jeho instalace.

Bitovou kopii uměla vytvořit již Windows Vista. Funkce byla zachována ještě i v původních Windows 8.

Ve Windows 8.1 zbývá jen Historie souborů

Windows 8.1 nabízejí jedinou zálohovací funkci, kterou je Historie souborů, která je založena na verzování. Poprvé se objevila v původních Windows 8.

Kromě vytváření bitové kopie již Windows 8.1 nepodporují také zálohování na optická média. Uživatelé Windows 8.1 zvyklí na cca sedm let nabízené zálohovací funkce by nyní mohli mít zájem o specializované programy.

Například pro domácnosti se nabízí programy Acronis TrueImage Home či Nero BackItUp a jim podobné.

Žádný důvod proč byly dřívější zálohovací funkce z Windows 8.1 odstraněny, oficiálně nezazněl. Microsoft se však v posledních letech snaží, aby integrované funkce plnily jen základní úlohu jako třeba antivir Windows Defender.

Důvodem jsou obavy ze stížností na zneužívání dominantního postavení na trhu a nekalé konkurence. Například antivir se měl poprvé objevit již ve Windows Vista, ale je veřejným tajemstvím, že Microsoft od původního záměru ustoupil kvůli tlaku výrobců antivirů.

Zdroj: ChannelWorld.cz
Úvodní foto: IDG News Service

Komentáře