Prodeje ICT v srpnu v ČR rostly, na Slovensku klesaly

Meziroční srovnání statistik českého a slovenského statistického úřadu ukazují odlišný vývoj v maloobchodním prodeji ICT zboží v srpnu 2013.

Prodeje ICT v srpnu v ČR rostly, na Slovensku klesalyTržby v českém maloobchodě (vč. motoristického segmentu) po očištění o sezónní vlivy vzrostly v srpnu reálně meziměsíčně o 0,8 %. Meziročně se tržby očištěné o vliv počtu pracovních dní zvýšily o 1,3 %, bez očištění se snížily o 0,3 %.

I přes obecný pokles prodeje maloobchodního zboží si v ČR nadále udržel růst prodej zboží přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (o 19,3 %). Rostl také prodej počítačového a komunikačního zařízení (o 3,6 %).

Nejvíce podle ČSÚ rostly ceny v prodejnách potravin a farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží, naopak u většiny nepotravinářského zboží pokračovalo snižování cen, nejvýrazněji v sortimentu počítačového a komunikačního zařízení.

Na Slovensku se meziměsíčně navýšily tržby v maloobchodě nepatrně o 0,2 %, ve velkoobchodě klesly o 1,9 %.

Meziročně se ve slovenském velkoobchodě tržby po čtyřech měsících meziročního růstu opět snížily. Celkové tržby klesly o 0,3 % v důsledku poklesu tržeb ve velkoobchodě ICT (o 2,9 %), v ostatním specializovaném velkoobchodě (o 2,6 %) a ve zprostředkování velkoobchodu (o 0,9 %).

Po čtyřměsíčním meziročním růstu klesly i tržby v maloobchodě. Jejich celkové snížení o 0,2 % souviselo především s poklesem tržeb v maloobchodě s ICT zařízeními (o 3,3 %), maloobchodě ostatního zboží ve specializovaných prodejnách (o 1,8 %) a v maloobchodě s pohonnými hmotami ve specializovaných prodejnách (o 1,1%).

Zdroj: ČSÚ, ŠÚSR

Úvodní foto: .shock - Fotolia.com

Komentáře