Pro aktivaci NFC plateb mobilem klienti GE Money Bank již nemusí na pobočku

Klienti GE Money Bank nově nemusí chodit na pobočku banky, aby mohli díky technologii NFC platit mobilem místo platební kartou. NFC platbám však stojí v cestě vážnější překážky, než je návštěva pobočky banky.

Pro aktivaci NFC plateb mobilem klienti GE Money Bank již nemusí na pobočkuGE Money Bank, která jako první banka v České republice letos v lednu svým klientům umožnila platit přímo mobilem s podporou technologie NFC místo klasickou platební kartou, zjednodušuje dostupnost této služby.

Nově klienti GE Money Bank mohou o tuto službu zažádat prostřednictvím internetového bankovnictví, kde je k tomu připraven průvodce o čtyřech krocích. Nemusí tak již chodit na pobočku.

Klientům stačí pár kliknutí a SIM karta s nahranou platební kartou jim obratem přijde poštou,“ uvedl ve zprávě pro média Ondřej Hájek z GE Money Bank. Stále však přetrvávají praktická omezení, která jsou závažnější, než je návštěva pobočky.  

Dvě banky, jeden operátor, šest mobilů, jeden systém

Pro využití NFC plateb mobilem se na českém trhu musí u zákazníka sejít konkrétní kombinace banky, mobilu a operátora. Seznam podporovaných mobilů v současnosti obsahuje jen několik málo modelů značek Samsung a krátce Sony, v nichž musí být SIM karta od O2. Jmenovitě jde o modely:

  • Samsung Galaxy Note II
  • Samsung Galaxy S III
  • Samsung Galaxy S III Mini
  • Samsung Galaxy  Ace 2
  • Sony Xperia Z
  • Sony Xperia SP

V praxi je tedy nyní podporováno celkem šest mobilních zařízení, přičemž Samsung Galaxy Note II není klasický chytrý mobil, ale hybrid mezi mobilem a tabletem. Povšimněte si, že všechny podporované mobily využívají Android. Zákazníci preferující jinou platformu mají zatím smůlu.

GE Money Bank již několik měsíců slibuje, že se „brzy“ seznam rozroste například o některé mobily od HTC. Neoficiálně pak z banky zaznívá, že zdaleka ne každý mobil s podporou NFC splňuje přísná bezpečnostní kritéria, která si stanovila karetní společnost MasterCard.

Konkurenční Komerční banka nabízí možnost platby prostřednictvím mobilního telefonu s podporou technologie NFC za stejných podmínek, tedy jedině pro zákazníky mobilního operátora O2 s některým ze zatím šesti podporovaných zařízení.  Více informací je k dispozici na webové adrese www.kartavmobilu.cz.

NFC má hrát v mobilních platbách marginální roli

Podle nedávno aktualizované prognózy analytické společnosti Gartner v roce 2017 bude celosvětově prostřednictvím svého mobilního zařízení platit 450 milionů uživatelů, přičemž objem transakcí dosáhne 721 miliard dolarů. Technologie NFC se však má na této částce podílet jen 35 miliardami dolarů.

Společnost Gartner bohužel nezveřejnila, co má být podle její prognózy příčinou. Lze tak jen spekulovat, jestli to budou omezení podobná těm výše popsaným, nebo skutečnost, že se technologie NFC v mobilních zařízeních bude využívat spíše pro mikroplatby za menší nákupy nevyžadující zadávat PIN. Případně souběh těchto faktorů.

Zdroj: GE Money Bank, ChannelWorld
Úvodní foto: GE Money Bank

Komentáře