Penetrace cloudu v SMB je v ČR druhá nejvyšší v Evropě

Rovných 75 % českých firem podle průzkumu společnosti Ipsos Mori pro Microsoft využívá nějakou službu na bázi cloud-computingu. České firmy jsou v tomto ohledu druhé v Evropě. Nejde o jediné překvapivé zjištění, které průzkum přinesl.

Penetrace cloudu v SMB je v ČR druhá nejvyšší v EvropěRovné tři čtvrtiny malých a středně velkých českých firem již využívají služby na bázi cloud-computingu. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos Mori zpracovaného pro Microsoft, který probíhal na konci prvního kvartálu tohoto roku ve 23 zemích mezi firmami s maximálně 25 zaměstnanci.

Podle průzkumu 75 % českých firem s nanejvýš 25 zaměstnanci využívá nějakou cloudovou službu. To je druhé nejvyšší zastoupení cloudových služeb v Evropě. Penetrace cloudu do malých a středně velkých firem je pak v České republice o 30 procentních bodů vyšší než je evropský průměr (45 %).

Ze služeb, které využívají možnosti cloud-computingu, mezi českými firmami jsou nejrozšířenější ty e-mailové (71 %). Druhé místo patří službám pro zálohování dat (38 %). O třetí příčku se dělí nástroje pro elektronickou výměnu dokumentů se službami pro volání přes internet (shodně po 29 %).

Bezpečnost jako výhoda cloudu?

Často uváděnou překážkou v rozšiřování cloudových služeb je bezpečnost. Průzkum společnosti Ipsos Mori ovšem přinesl překvapivé zjištění. Oslovené české firmy s maximálně 25 zaměstnanci jako výhodu cloudových služeb nejčastěji jmenují právě bezpečnost (85 %).

V tomto ohledu jsou ovšem poskytnuté výsledky průzkumu poněkud matoucí, protože zároveň téměř čtyři pětiny (78 %) oslovených českých firem nanejvýš s 25 zaměstnanci se prý obávají o bezpečnost svých dat v cloudu.

Na druhou stranu však zhruba stejný podíl (79 %) českých malých a středně velkých firem prý vnímá cloudové služby jako prostředek ke zvýšení bezpečnosti.

Necelé tři čtvrtiny (71 %) oslovených českých firem s nanejvýš 25 zaměstnanci pak v cloudu vidí možnost zajistit kontinuitu práce v případě nehody či přírodní katastrofy jako jsou například povodně.

Západoevropské firmy využívají cloud mnohem méně

Průzkum ukázal, že cloudové služby jsou podstatně rozšířenější mezi malými a středně velkými firmami v zemích středoevropského a východoevropského regionu oproti regionu západoevropskému.

Například ve Velké Británii využívá nějakou cloudovou službu prý jen 30 % malých a středních podniků. V Německu pak 32 % malých a středních podniků. Českou republiku s 75% penetrací cloudových služeb do malých a středně velkých firem překonává pouze Ukrajina, kde je penetrace ještě o 10 procentních bodů vyšší.

České firmy vybočují také vysokou popularitou ukládání a zálohování dat do cloudu. To u nás využívá 38 % malých a středních firem, což je po Ukrajině se 43 % druhé nejvyšší číslo v Evropě. Pro srovnání – v sousedním Rakousku svá data do cloudu ukládá a zálohuje dle průzkumu pouze 16 % malých a středních firem. V Německu pak jen 13 % těchto firem.

Zdroj: Microsoft
Úvodní foto: © CenturionStudio.it - Fotolia.com

Komentáře