Oracle zvýšil ve čtvrtém čtvrtletí zisk o 10 %, obrat zůstal stejný

Oracle oznámil finanční výsledky za poslední čtvrtletí svého fiskálního roku a celý rok 2013. V obou případech se mu podařilo zvýšit ziskovost.

Oracle zvýšil ve čtvrtém čtvrtletí zisk o 10 %, obrat zůstal stejnýOracle za čtvrté čtvrtletí utržil 10,9 miliardy dolarů, což je přibližně stejně jako ve stejném období vloni. Zisk dosáhl 3,8 miliardy dolarů a meziročně rostl o 10 %. Silný růst zaznamenal především segment softwaru jako služby (SaaS) a pokročilé systémy jako je Exadata.

Negativní výsledky zaznamenal Oracle u hardwaru, kde obrat  klesl o 9 % na 1,43 miliardy dolarů. Výrobce nicméně zdůrazňuje, že od nákupu Sun Microsystems se zaměřuje především na systémy s vysokou marží, jako je Exadata, a nechce soupeřit s ostatními výrobci na klasickém serverovém trhu.

Larry Ellison, CEO Oraclu řekl, že prodej systémů Exadata, Exalogic, Exalytics, SPARC SuperCluster a dalších rostl ve čtvrtém čtvrtletí o 45 % a prodalo se jich více jak 1 200. Tyto systémy v současné době představují více než jednu třetinu hardwarového byznysu Oraclu a výrobce ve fiskálním roce 2014 očekává další růst.  

Nové softwarové licence a předplatné pro cloudové služby rostly ve čtvrtém čtvrtletí o 1 % na 4 miliardy dolarů. SaaS sice reprezentuje jen malou část, meziroční růst však dosáhl 50 % a Oracle získal více než 500 nových zákazníků. Za prodej softwarových licencí pro update a produktovou podporu  utržil Oracle 4,4 miliardy dolarů a meziročně si polepšil o 4 %.

Výsledky za celý fiskální rok 2013 jsou v souladu s výsledky v posledním čtvrtletí. Obrat dosáhl 37,2 miliardy dolarů a meziročně je tedy přibližně na stejné hodnotě. Na zisku si výrobce polepšil o 9 % na 10,9 miliardy dolarů.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Foto: © Tomislav - Fotolia.com

Komentáře