Obliba SaaS roste, prioritou jsou e-maily, kalendáře a HR aplikace

Uživatelé cloudových softwarových řešení nejvíce využívají e-mail, webové kalendáře a aplikace z odvětví lidských zdrojů. Prognózy předpovídají překonání tradičního modelu pořizování softwaru do pěti let.

Obliba SaaS roste, prioritou jsou e-maily, kalendáře a HR aplikacePrůzkum společnosti Constellation Research zjišťoval preference podniků při nákupu softwaru jako služby (SaaS). Výsledky ukázaly, že nejrozšířenějším typy používaného softwaru jsou e-mail a webové kalendáře resp. diáře. Používá je 37 % respondentů.

Frank Scavo, viceprezident a analytik společnosti k tomu uvádí: „Většina lidí, kteří ve firmách rozhodují o IT nákupech, má samozřejmě osobní zkušenost s osobním e-mailem a plánovacími aplikacemi typu Google Calendar. Není proto divu, že se na oba typy softwaru objevují na prvních místech v investičních plánech do SaaS.“

Další priority jsou roztříštěné

Další v pořadí oblíbenosti SaaS jsou HR aplikace s 32 procenty. Frank Scavo to odůvodňuje tím, že tento druh softwaru umožňuje rychlé spojení mezi jinak roztroušenými skupinami zaměstnanců.

V těsném závěsu následují aplikace ze segmentů vztahů se zákazníky a spolupráce. Za prioritu je označilo 31 % respondentů.

Čtvrtina respondetů označila za prioritu aplikace v segmentu podnikového plánování (ERP). „Přestože jsou systémy na ERP a účetnictví obecně nejrozšířenějším druhem softwaru ve firmách, jejich používání prostřednictvím SaaS není běžné,“ uvedl k tomu Frank Scavo.

V ostatních segmentech respondenti uváděli podstatně nižší preference. Jen 11 % jich například projevilo zájem o SaaS aplikace pro sledování výdajů. Celých 24 % respondentů potom ve studii nevybralo žádnou z nabízených produktových kategorií a v dotazníku zaškrtlo možnost Jiná.

Proč obliba SaaS stoupá?

Navzdory roztříštěným preferencím však obecná obliba SaaS stoupá, vzhledem k jeho „očividným“ výhodám. Respondenti coby největší výhodu uvedli rychlost implementace. Následovala redukce IT infrastruktury, přizpůsobitelnost nebo snadnější upgradování.

Trochu překvapivě se na špičce nejdůležitějších výhod neobjevila větší dostupnost nebo nižší náklady. Frank Scavo uvedl možnou příčinu v tom, že prodejci tradičního softwaru tvrdí, že v dlouhodobém horizontu vyjde zakoupení licenčního softwaru levněji, a podniky tomuto argumentu věří.

Mezi nejčastěji uváděnými negativními faktory byly rizika spojená se soukromím dat, bezpečností a ztrátou kontroly, dále byly uváděny potíže s integrací nebo nedostatečný výkon.

SaaS do pěti let překoná tradiční model

Používání cloudového softwarového řešení se stabilně rozšiřuje. Zatímco v roce 2011 nějakou jeho formu používalo 47 % firem, v roce 2012 už to bylo 49 %.

Frank Scavo uvedl prognózu, že během následujících pěti let předkoná prodej SaaS aplikací tradiční model nákupu licenčního softwaru.

Průzkumu se účastnilo 244 společností z celého světa.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © rukanoga - Fotolia.com

Komentáře