Obchodníci krátili DPH na tabletech a smartphonech

Po zátahu protikorupční policie ČR po celé republice skončilo čtrnáct lidí ve vazbě, na DPH měli stát ošidit o 450 milionů korun.

Obchodníci krátili DPH na tabletech a smartphonechRozsáhlý zásah protikorupčního útvaru Policie ČR na obchodníky krátící DPH na elektronice, byl připravován více než rok. Desítky prohlídek domovních a jiných prostor v Praze, Brně, na Olomoucku, Vysočině a severní Moravě vedlo k zadržení 19 osob, z nich 14 skončilo ve vazbě.

Mluvčí útvaru protikorupční policie Jaroslav Ibehej popsal trestnou činnost tak, že obchodníci prostřednictvím uměle vytvořených nekontaktních společností pořizovali a dováželi spotřební elektroniku, zejména mobilní telefony a tablety ze zemí EU v cenách bez DPH.

Server Aktuálně.cz dále s odkazem na Ibeheje uvádí, že obchodníci následně údajně zboží přeprodávali v rámci řetězce obchodních společností, jejichž jednatele měli tvořit „bílí koně“. Povinnost odvést daň na vstupu tímto postupem měla být přenesena na nastrčenou společnost, která zboží pořizovala.

Zboží bylo takto několikrát přeprodáno vždy s vyšší cenou a následně vyvezeno mimo státy EU, kdy si měl konečný vývozce nárokovat osvobození od daně a čerpat nadměrné odpočty DPH.

Všech 19 zadržených obchodníků a bílých koní je obviněno ze zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, přičemž třináct je stíháno jako organizovaná zločinecká skupina.

Podle našich závěrů byla Česká republika na neodvedené DPH 'na vstupu' a vyplacením nadměrných odpočtů DPH 'na výstupu' poškozena o cca 450 milionů korun. O další krácení daně ve výši cca 200 milionů korun se měli obvinění pokusit. Už nyní je předpoklad, že celková škoda bude ještě vyšší,“ dodal Ibehej.

Zdroj: Aktuálně.cz, ChannelWorld
Úvodní foto: © Junial Enterprises - Fotolia.com

Komentáře