Nezabezpečené Wi-Fi sítě jsou cestou k citlivým datům

Výzkum Opinion Matters pro GFI poukázal na nebezpečí používání nezabezpečených bezdrátových sítí zaměstnanci cestou do práce a z práce.

Nezabezpečené Wi-Fi sítě jsou cestou k citlivým datůmStudie společnosti Opinion Matters realizovaná pro společnost GFI Software zkoumala chování zaměstnanců při cestách do práce a z práce, konkrétně používání neznámých nebo nezabezpečených bezdrátových sítí pro připojení k podnikovým serverům skrz telefon nebo tablet.

Výsledky ukazují, že drtivá většina pracovníků veřejné sítě, které jsou k dispozici v hromadné dopravě, k těmto účelům používá. Tím mohou otevírat cestu k podnikovým datům.

Otevřené sítě používá téměř každý

Celých 95,6 % respondentů uvedlo, že takové připojení uskuteční alespoň jednou týdně. Přijímají a odesílají emaily, kontrolují a editují dokumenty a přijpojují se k podnikovým serverům. Více než třetina (34,2 %) uvedla, že se během cest připojí alespoň 20x týdně.

Zjištění potvrzují neúprosný a znepokojující trend mezi lidmi – a tím je využívání osobních zařízení k pracovním účelům během dojíždění do práce prostřednictvím vysoce rizikových internetových připojení, která mohou být snadno sledována jinými uživateli či provozovateli přístupového bodu,“ uvedl v oznámení Walter Scott, výkonný ředitel GFI Software.

Mobilní přístup k internetu je dnes vnímán jako běžná norma, ale s ním také přichází uvolněnější postoj uživatelů k zabezpečení dat, dodržování norem a podnikové bezpečnostní politice.“

Klíčová zjištění

  • 83 % respondentů používá své mobilní zařízení při cestování veřejnou dopravou.
  • 61 % respondentů přiznává, že využijí jakoukoliv Wi-Fi zdarma, kterou najdou.
  • 95,6 % oslovených uživatelů využívá veřejné Wi-Fi sítě alespoň jednou týdně k vyřizování pracovních záležitostí.
  • Téměř 60 % lidí se obává odcizení svého mobilního přístroje v případě, že jej využívají na veřejných místech typu vlakových nádraží, autobusových zastávek nebo během chůze domů.
  • Pouze 27 % lidí dojíždějících má obavy z toho, že by jim mohla být odcizena data při využívání veřejných Wi-Fi sítí, ale ani tyto obavy je neodradí od využívání takovýchto služeb.
  • Téměř 60 % respondentů je frustrováno, pokud není v dosahu žádná bezplatná Wi-Fi síť, což ilustruje fakt, jak důležitou součást každodenního života představují veřejné Wi-Fi služby.
  • 97,3 % zaměstnanců využívá své osobní mobilní zařízení i pro práci.
  • Téměř 20 % mobilních přístrojů není vůbec chráněno, ani heslem nebo PIN kódem, přičemž takovéto zabezpečení požaduje pouze jedna čtvrtina (24,7 %) podniků v rámci své bezpečnostní politiky.

Telefony a tablety podle GFI nebývají zabezpečené antivirovým software ani heslem. Nějakou formu bezpečnostního software má údajně nainstalovanou pouze třetina mobilních zařízení v porovnání s 91 % osobních počítačů

BYOD nutí přijmout bezpečnostní opatření

Studie rovněž zaznamenala, že vyšší míra využívání chytrých telefonů a tabletů při dojíždění do práce tlačí podniky k tomu, aby rychleji přijaly bezpečnostní politiku pro využívání vlastních zařízení v zaměstnání (BYOD), kde často chybí infrastruktura pro jejich správu.

Využívání osobních mobilních zařízení na pracovišti je velmi rozšířené – činí tak 86,9 % respondentů. Více než polovina (54,6 %) používá svůj chytrý telefon v zaměstnání pro pracovní účely alespoň 30 minut týdně a více než čtvrtina (26,3 %) jej používá více než hodinu týdně.

Na druhou stranu 51 % uživatelů využívá připojení do podnikové sítě také pro osobní účely alespoň 30 minut týdně a 23,1 % více než hodinu týdně.

Výzkumu se účastnilo 1000 pracovníků firem dojíždějících do práce veřejnou dopravou.

Zdroj: GFI
Úvodní foto: © bannosuke - Fotolia.com

Komentáře