Microsoftu se ve třetím čtvrtletí dařilo díky softwaru pro servery

Společnost Microsoft zveřejnila hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí letošního roku. Jak si vedla?

Microsoftu se ve třetím čtvrtletí dařilo díky softwaru pro serverySpolečnost Microsoft je další z řady velkých společností, jež touto dobou zveřejňují výsledky svého hospodaření ve třetím čtvrtletí. Jak si vedla?

Obrat Microsoftu ve třetím kvartále činil 18,5 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 16 %, a zisk se vyšplhal na 5,2 miliardy dolarů (0,62 dolaru na akcii), což je meziroční zlepšení o 17 %.

Výsledky zahrnují tržby z předprodejů, zejména operačního systému Windows 8.1, které činily 113 milionů dolarů. Ve stejném období loni se předprodej, zejména spojený s Windows a Office, na obratu podílel 1,4 miliardy dolarů.

Výnos z akcií meziročně klesl o 3 %, je však mnohonásobně vyšší než odhad analytiků, kteří očekávali výnos pouhých 9 centů oproti reálným 62 centům na akcii.

Od krabice k mraku

Naše transformace zařízení a služeb pokračuje a spouštíme širokou škálu produktů určených firmám i jednotlivcům,“ uvedl v tiskovém prohlášení CEO společnosti Steve Ballmer.

Co tím myslel? Zejména snahu Microsoftu proměnit se z výrobce krabicového software na poskytovatele hardwarových zařízení a cloudových služeb.

Nová hierarchie hospodářských výsledků

Microsoft v tomto čtvrtletí rozdělil své hospodářské výsledky do dvou hlavních kategorií, nazvaných Devices & Consumer a Commercial. První se dále dělí na tři a druhá na dvě podkategorie.

Obrat kategorie Devices & Consumer vyrostl ve třetím čtvrtletí o 4 % na 7,46 miliardy dolarů. Segment Windows OEM meziročně klesl o 7 %, zatímco obrat z tabletů Surface stoupl na 400 milionů dolarů a zaznamenal zvýšení obratu i počtu prodaných kusů v porovnání s předchozím kvartálem. Odvětví reklamy ve vyhledáváním, poskytované například přes vyhledávací portál Bing, vyrostlo meziročně o 47 %.

V kategorii Commercial stoupl obrat meziročně o 10 % na 11,2 miliardy dolarů, k čemuž přispěl zejména silný prodej softwarových produktů jako jsou SQL Server, Lync, SharePoint a Exchange. Výrazně se do něj promítl i skok obratu cloudových služeb o více než 100 %.

Nový systém má své kritiky

Když Microsoft oznamoval nový formát hospodářských zpráv, sliboval si od nich větší přehlednost a transparentnost. Nový systém měl odrážet přechod do role poskytovatele hardwaru a cloudových služeb.

Objevují se však hlasy, že se docílilo přesného opaku. Kritici společnosti vyčítají zejména dva faktory, které ztěžují orientaci ve výsledcích.

Prvním je skutečnost, že nový formát míchá v rámci stejných podkategorií velmi odlišné odlišné produkty, což ztěžuje možnost zjistit, jak si vedl jeden konkrétní z nich. Druhým je naopak rozdělení výsledků klíčových produktů – například Windows a Office – do více podkategorií, což neumožňuje celkový pohled na jejich prodej.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Jan Prchal - Fotolia.com

Komentáře