Microsoft uvede nové tablety Surface, není spokojen s prodejností zařízení s Windows

Microsoft přestal popírat přípravu nových tabletů Surface RT a Surface Pro. Vyjádřil též nespokojen s prodejem zařízení s Windows (od počítačů po mobily) Naopak ohlasy z řad partnerů svědčí o jejich nespokojenosti s Windows 8 a Windows RT.

Microsoft uvede nové tablety Surface, není spokojen s prodejností zařízení s WindowsMicrosoft si nechal vyrobit příliš mnoho tabletů Surface s Windows RT, tedy Surface RT. To je sice veřejné tajemství minimálně od zveřejnění posledních finančních výsledků Microsoftu, ale nyní to přiznal Steve Ballmer, generální ředitel společnosti, na interním setkání se zaměstnanci.

Po spuštění prodeje na podzim 2012 se objevovaly optimistické odhady ruku v ruce s nepotvrzenými zprávami o navýšení objednávek u dodavatelů. Ty ale brzy nahradily rovněž nepotvrzené zprávy o snižování počtu objednávek pod původní hranici. Pokud se tak stalo, tak zřejmě ani to nestačilo.

Microsoft se dosud k prodejnosti tabletu Surface RT nevyjadřoval. Nyní ale Steve Ballmer prohlásil, že si Microsoft nechal vyrobit více tabletů Surface RT než mohl následně prodat. Nedávné snížení ceny o 30 % prý bylo nezbytné pro podpoření prodeje.

Zařízení s Windows se prý neprodávají podle představ

Surface RT ovšem není jediným zklamáním, které Microsoft zažívá. „Neprodává se tolik zařízení s Windows, kolik bychom chtěli,“ řekl Steve Ballmer svým podřízeným obecně k Windows 8, Windows RT a Windows Phone 8.

Tisková mluvčí centrály Microsoftu sice nechtěla k informacím z interního setkání se zaměstnanci vyjadřovat, ale zahraničním médiím je potvrzuje několik prý důvěryhodných zdrojů. Podle nich se Microsoft pro dosažení lepších výsledků zaměřuje i na zdánlivé maličkosti.

Například prý vyvíjí tlak, aby se systém Windows Phone dočkal populární aplikace Instagram jako konkurenční Android a iOS. Instagram se před časem stal předmětem akvizice Facebooku, s nímž Microsoft v mnoha směrech spolupracuje.

Přijde druhá generace tabletů Surface RT a Surface Pro

O druhé generaci tabletů Surface RT s aktualizovanými Windows RT a Surface Pro s novými Windows 8.1 se spekuluje již několik měsíců. Spekulace podpořil Kevin Turner, provozní ředitel Microsoftu, když na partnerské konferenci v Houstonu ukázal ve své prezentaci plány ve spotřebitelském segmentu na další období.

Po úniku jedné stránky z prezentace již Microsoft nepopírá, že chystá druhou generaci tabletů Surface RT a Surface Pro. Mají být uvedeny na trh ještě v tomto fiskálním roce, tedy nejpozději do konce června 2014. Více podrobností však Microsoft nesdělil. Spekulací je mnoho, ale navzájem si protiřečí v tolika ohledech, že je zatím nelze brát vážně.

Microsoft se rovněž nevyjádřil k údajné přípravě Windows Phone pro levnější mobily, o které se též hodně píše po úniku informací z bostonské partnerské konference.  Již delší dobu se ale proslýchá, že Nokia má zájem o hardwarově méně náročná Windows Phone, aby cenově dokázala přijít se střední cestou mezi produktovými řadami Lumia (Windows Phone) a Asha (Series 40).

Microsoft ztrácí důvěru hardwarových partnerů?

Asus již nemá zájem vyrobit další zařízení s Windows RT. Jeho VivoTab RT se tak následovníků nedočká. „Výsledky nejsou nadějné,řekl novinářům Jonney Shih, předseda představenstva společnosti Asus, když měl okomentovat poptávku po tabletech s Windows RT.

Z řad společnosti Samsung pro změnu zazněla kritika Windows 8. „Nejsou o nic lepší než dřívější Windows Vista,“ uvedl prý Dong-Soo Jun, prezident divize společnosti Samsung zabývající se paměťovými čipy. Windows 8 podle něj nejsou dostatečně konkurenceschopnou platformou.

Zdroj: The Verge, Neowin, All Things Digital, ChannelWorld
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře