Microsoft kupuje mobilní divizi firmy Nokia

Microsoft se chystá koupit část společnosti Nokia zaměřenou na zařízení a služby. Nokia se bude dále věnovat síťové infrastruktuře, mapám a lokačním službám.

Microsoft kupuje mobilní divizi firmy NokiaMicrosoft zaplatí za téměř celou divizi „Devices & Services“ společnosti Nokia 3,79 miliardy eur a k tomu ještě 1,65 miliardy dolarů za právě obchodované patenty. Transakce by měla být dokončena v 1. čtvrtletí roku 2014.

CEO Nokie Stephen Elop se vrací do Microsoftu, aby vedl nový tým pro mobilní zařízení. Steve Ballmer to uvedl v dopise zaměstnancům. Elop ještě v polovině roku 2011 tvrdil, že Nokia není na prodej.

Nokia staví smartphony pouze na platformě Windows Phone. Vsadila na ni s cílem podpořit svůj slabý tržní podíl a získala zřejmě již tehdy od Microsoftu nemalý finanční obnos jako pobídku.

Následně se chce Nokia soustředit na byznys kolem síťové infrastruktury, služby jako NSN, mapy HERE a lokační služby a vývoj a licencování. Společnost bude nadále vlastnit a udržovat značku Nokia a bude ji po následujících 10 let licencovat Microsoftu pro mobilní telefony.

Součástí akvizice je také tým designu a výrobní zařízení po celém světě, provoz, obchod, marketing a podpora.

Finský výrobce bude mít nadále vedení ve Finsku. Pod Microsoft akvizicí přejde kolem 32 000 lidí, z toho 4 700 ve Finsku.

Pohled analytika

Zajímavým aspektem akvizice je, že Microsoft nyní disponuje distribučním kanálem Nokie, což je zejména v rozvojovém světě kritická podmínka úspěchu prodejů jak telefonů, tak tabletů,“ uvedla k oznámení akvizice Carolina Milanesiová, analytička společnosti Gartner.

Negativní stránkou této akvizice je konec nadějí, že by na operační systém Windows vsadili další výrobci smartphonů a tabletů,“ dodává Milanesiová. 

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Nokia

Komentáře