Maloobchodní tržby v ICT rostly v květnu o 6,6 %

Statistické úřady České a Slovenské republiky zveřejnily pravidelné výsledky maloobchodního prodeje. Český trh rostl rychleji.

Maloobchodní tržby v ICT rostly v květnu o 6,6 %Tržby v českém maloobchodě (vč. motoristického segmentu) po očištění o sezónní vlivy vzrostly v květnu reálně meziměsíčně o 1,7 % a meziročně očištěné o vliv počtu pracovních dní se zvýšily o 1,2 %, stejně jako bez očištění.

Nejrychleji rostl prodej přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (o 22,7 %). K celkovému růstu tržeb přispěl také maloobchod s počítačovým a komunikačním zařízením (o 6,6 %).

U většiny nepotravinářského zboží pokračovalo snižování cen, nejvýrazněji v sortimentu počítačového a komunikačního zařízení. Cenový deflátor (CZ-NACE 47) ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 99,1 %.

Na Slovensku rostly v květnu meziměsíčně maloobchodní tržby o 0,5 %, ve velkoobchodě pak trochu více o 1,1 %.

Meziročně se celkové velkoobchodní tržby navýšily o 1,4 %, a to ve většině činností kromě ICT technologií, kde klesly o 0,9 %. Maloobchodní tržby pak meziročně vzrostly o 1,8 %, slovenský statistický úřad však neupřesnil stav v ICT.

Zdroj: Český statistický úřad, Štatistický úrad Slovenskej republiky

Úvodní foto: © Jan Prchal - Fotolia.com

Komentáře