Konkurence: Alza.cz zavedla podporu platebních QR kódů

E-shop Alza.cz nyní umožňuje všem zákazníkům zaplatit pomocí platebního QR kódu. Jak taková platba funguje, které banky platební QR podporují a kdo další je nyní využívá? Může je používat kdokoliv?

Konkurence: Alza.cz zavedla podporu platebních QR kódůE-shop Alza.cz začal aktivně využívat platební QR kódy, které Česká bankovní asociace standardizovala již v loňském roce.

Zákazníci, kteří si zvolí platbu předem převodem na účet, nově e-mailem vedle standardních platebních instrukcí dostávají také QR kód. Ten stačí z počítačové obrazovky nasnímat fotoaparátem chytrého mobilu či tabletu pomocí mobilní aplikace banky.

Následně je na základě dat z QR kódu sestaven příkaz k převodu, aniž by zákazník musel ručně opisovat číslo účtu, kód banky a variabilní či specifický symbol.

Platba pomocí QR kódu a mobilní aplikace je jednodušší než překopírování platebních údajů do systému internetového bankovnictví. K ověření identity a potvrzení platby stačí zadat čtyřmístný PIN. Není třeba například opisovat opakovaně kontrolní kód z SMS.

Ze zákazníků Alza.cz dosud platební QR kódy mohli využívat jen klienti Raiffeisenbank. Ta totiž platební QR kódy implementovala do systému tzv. platebního tlačítka, tedy služby ePlatby (Platby přes eKonto).

Platební tlačítko Raiffeisenbank s podporou QR kódů se objevuje zhruba v tisícovce českých e-shopů.

Platební QR kódy na českém trhu

Platební QR kódy, které standardizovala Česká bankovní asociace, jsou společným dílem Raiffeisenbank a softwarové společnosti Inmite. Jejich podpora v aplikacích pro tzv. smartbanking se objevila poprvé loni na podzim.

Ještě dříve než Raiffeisenbank je začala podporovat Komerční banka. Aktuálně platební QR kódy ve své mobilní aplikaci podporují také Česká spořitelna, ČSOB + Era, Fio banka a Air Bank. Další banky se jejich podporu chystají zavést.

Platební QR kódy aktivně využívá třeba IT distributor SWS, ale také mobilní operátoři Vodafone a T-Mobile, vodohospodářská firma Veolia Voda nebo Česká pojišťovna.  

Jejich podporu chystají vedle telekomunikační společnosti Telefónica a kabelového operátora UPC také energetičtí giganti ČEZ a RWE.

Jelikož jsou české platební QR kódy otevřeným a licenčními poplatky nezatížením standardem, rozrůstá se počet jejich integrátorů v řadách tvůrců účetního softwaru a řešení pro e-shopy. Zájemci naleznou podrobnosti na webu www.qr-platba.cz.

Zdroj: Alza.cz, ChannelWorld
Úvodní foto: Alza.cz, Inmite

Komentáře