Končí výběr recyklačních poplatků za tzv. historické elektrospotřebiče

Nezisková ekologická organizace Ekolamp upozorňuje, že sice končí výběr speciálních recyklačních poplatků za elektroniku vyrobenou před rokem 2005, ale recyklační poplatky obecně nekončí. Co se tedy mění?

Končí výběr recyklačních poplatků za tzv. historické elektrospotřebičeNezisková organizace Ekolamp upozorňuje, že od 13. 8. 2013 se stává minulostí část recyklačního poplatku za likvidaci tzv. historického elektroodpadu, tedy menší elektroniky uvedené na trh před rokem 2005. Zároveň však upozorňuje, že recyklační poplatky nekončí úplně.  

Organizace Ekolamp se zabývá konkrétně ekologickou likvidací použitých osvětlovacích zařízení, ovšem změny v systémovém řešení ekologické likvidace se týkají i prodejců počítačů a elektroniky. Co se tedy mění?

Z paragonů zmizí položka za recyklaci historického odpadu, tedy starších spotřebičů z dob, kdy ještě nebyla jejich likvidace systémově řešena.  Další část poplatku za recyklaci nově zakoupených elektrospotřebičů je však již obsažena v ceně výrobku a bude i nadále účtována,“ vysvětlil ve zprávě pro média Alexandr Hanousek, jednatel organizace Ekolamp.

Spotřebitel by prý měl vědět o výši poplatku

Organizaci Ekolamp se nelíbí, že nyní bude recyklační poplatek zahrnut již jen v ceně zboží (nepůjde o samostatnou položku na faktuře či účtence). Nahrává to prý možným machinacím a netransparentnímu hospodaření. Ekolamp se proto chce zasadit o úpravu české legislativy.

Spotřebitel by měl vědět, kolik za ekologickou likvidaci platí. Viditelný poplatek by měl spotřebitele motivovat, aby výrobek po dosloužení k likvidaci odevzdal, když za tuto službu již zaplatil. Obdobný průhledný mechanismus funguje například ve Francii, v Itálii či na Slovensku,“ uvedl Alexander Hanousek.

Souhlasí s ním Lukáš Zelený, vedoucí právní poradny spotřebitelského časopisu dTest: „Je vhodné, aby se spotřebitelé dozvěděli, že i nadále jistý příspěvek na ekologickou likvidaci platí. Ovšem pro spotřebitele je primární informace o konečné ceně, kterou se musí vždy dozvědět.

Z pohledu poctivých obchodníků též není příliš žádoucí, když recyklační poplatek skrytě navyšuje cenu zboží, ale na druhou stranu mohou obchodníci zjednodušit a zpřehlednit účtenky a faktury. Každopádně recyklační poplatek zůstává předmětem kontroverzí podobně jako autorský poplatek.

Zdroj: Ekolamp, ChannelWorld
Úvodní foto: Asekol

Komentáře