Klesající prodeje PC snížily zisk Dellu o 79 %

Dell zaznamenal další čtvrtletí s klesajícími tržbami i ziskem. Výkonný ředitel Michael Dell nadále bojuje za přechod do soukromého vlastnictví.

Klesající prodeje PC snížily zisk Dellu o 79 %Zisk společnosti Dell ve čtvrtletí končícím 3. 5. 2013 klesl meziročně o 79 % na 130 milionů dolarů. Obrat se snížil dvouprocentně na 14,07 miliardy dolarů.

Nejsilněji byla zasažena divize PC, jejíž tržby meziročně klesly o 9 % na 8,9 miliardy dolarů. Provozní zisk skupiny klesl o 65 % na 224 milionů. Velký pokles Dell zaznamenal v prodeji notebooků.

Problém podle Dellu spočívá v tom, že Windows 8 nepodpořily prodej PC. „Windows 8 nebyly z našeho pohledu zcela katalyzátorem, který by zrychlil růst, jaký jsme očekávali,“ uvedl CFO Brian Gladden v konferenčním hovoru ohledně výsledků.

Gladden očekává, že poptávka po PC bude po několik dalších čtvrtletí nadále klesat. Na výsledcích se také podepsalo úsilí o přechod na soukromě vlastněnou společnost. Dell vynaložil 90 milionů dolarů na tyto aktivity.

Prodeje serverů a síťových zařízení Dell vzrostly o 14 %, ale úložiště se prodávala meziročně o 10 % méně. Divize služeb vykázala 2% nárůst obratu. V provozní ztrátě se pak nacházela divize softwaru, Dell zde investoval do posil obchodu a výzkumu a vývoje.

V oznámení Gladden také uvedl, že zisk Dellu byl ovlivněn kroky, které mají zlepšit jeho konkurenceschopnost. „Pokračujeme také v důležitých investicích, abychom podpořili svou strategii a posílili dlouhodobou ziskovost,“ zmínil.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: Foto: © Tomislav - Fotolia.com

Komentáře