Klasické mobily ze světa jen tak nezmizí, očekává Ericsson

Společnost Ericsson odhaduje, že do roku 2018 se počet chytrých mobilů mezi uživateli zvýší téměř čtyřnásobně, ovšem klasické mobily si pohorší pouze o miliardu. Proč? A co dále Ericsson očekává na mobilním poli?

Klasické mobily ze světa jen tak nezmizí, očekává EricssonChytrý mobil ke konci roku 2012 používalo 1,2 miliardy lidí. Do konce roku 2018 by se počet uživatelů chytrých mobilů měl zvýšit až na 4,5 miliardy. Tvrdí to alespoň na základně vlastní analýzy společnost Ericsson, dodavatel telekomunikačních řešení.

Zatím prý však většinu mobilních telefonů představují klasické mobily, které mají 5 miliard uživatelů. I přes značný nárůst počtu uživatelů chytrých mobilů Ericsson očekává, že vymizení klasických mobilů bude pomalým procesem. Do roku 2018 se počet uživatelů klasických mobilů má snížit z aktuálních 5 miliard na 4 miliardy.

Důvodem pomalého procesu vymizení klasických mobilů má být velké množství nových uživatelů, kteří budou směřovat právě do segmentu levnějších zařízení, potažmo klasických mobilů. Tempo změn se prý ale samozřejmě bude lišit v závislosti na regionu.

Například v západoevropském a severoamerickém regionu podle Ericssonu v roce 2018 už téměř všechny používané mobily budou těmi chytrými. Naopak na Středním východě, v Africe a v Asii mají chytré mobily tvořit jen okolo 40 až 50 % ze všech mobilních telefonů.

Počet mobilních připojení rychle roste a dál poroste

Ericsson uvádí, že v prvním čtvrtletí tohoto roku celosvětový počet mobilních internetových připojení překonal 6,4 miliardy. To je takřka jedno mobilní připojení na jednoho obyvatele planety.

Nicméně za vysokým číslem jsou uživatelé, kteří využívají mobilní připojení na více svých zařízeních. I proto může podle Ericssonu do konce roku 2018 počet mobilních připojení prý vzrůst až na 9,1 miliardy.

Ericsson též očekává výrazný nárůst v oblasti širokopásmového mobilního připojení. Začátkem roku 2013 existovalo 1,7 miliardy širokopásmových mobilních připojení. Do konce roku 2017 se počet mobilních broadbandových přípojek má zvýšit na 7 miliard.

Nejvíce širokopásmových připojení generují chytré mobily

Společnost Ericsson uvádí, že již dnes je většina širokopásmových připojení uskutečněných z chytrých mobilů, přičemž tento trend prý zůstane zachovaný i do budoucna.

Ericsson očekává, že mobilní broadband v blízké budoucnosti ještě zvýší svůj podíl na celkovém počtu širokopásmových připojení. K růstu mají výrazněji dopomoci přenosné počítače, mobilní routery a tablety s větším displejem.

Zdroj: Ericsson
Úvodní foto: © Monkey Business - Fotolia.com

Komentáře