Intel představil nové plány a vize

Společnost Intel představila na konferenci Intel Developer Forum vize budoucího vývoje výpočetní techniky.

Intel představil nové plány a vizeSpolečnost Intel na své konferenci Intel Developer Forum představila ústy generálního ředitele Briana Krzanicha svou vizi budoucnosti výpočetní techniky a s ní spojené produktové plány. Společnost se podle svého vyjádření chystá věnovat široké škále segmentů, od datacenter po ultramobilní zařízení.

Renee Jamesová , prezidentka společnosti, nastínila budoucnost, kde každé zařízení bude vybaveno počítačovým čipem, s čímž spojuje potřebu rostoucího počtu menších, rychlejších a flexibilnějších počítačů.

Ultrapřenosná zařízení

Podle vyjádření společnosti je segment ultramoderních zařízení jedním z těch, jež procházejí „revolučními“ změnami a je podstatně dynamičtější, než jak se může zdát.

Společnost tento týden představí platformu „Bay Trail“, první Intelem vyráběný SoC pro mobilní zařízení vyráběný 22nm procesem. Systém je postavený na nové mikroarchitektuře Silvermont a bude zabudován do řady nových tabletů a zařízení „dva v jednom“ postavených na platformách Android a Windows.

Intel dále deklaruje snahu usilovat o co nejmenší spotřebu procesorů. Projevem této linie má být nová rodina nízkoenergetických procesorů Intel Quark, které mají rozšířit dosah společnosti k produktům intergrovatelným např. do oblečení. V posledním kvartálu tohoto roku se společnost chystá představit referenční produkty (např. náramky), na nichž chce novou technlogii demonstrovat.

Chytré telefony a LTE technologie

V tomto segmentu Intel deklaroval „zrychlující se tempo vývoje“ a představil právě vyvíjený modem Intel XMM 7260. Na trhu by se měl objevit v roce 2014 v reakci na rozšiřování pokročilých 4G sítí.

Intel rovněž představil platformu chytrých telefonů vybavených jak v současnosti distribuovaným čipem Intel XMM 7160 TE, tak novou generací SoC Intel Atom pro chytré telefony a tablety určené k uvedení na trh v roce 2014. Platforma nese kódové označení „Merrifield” a je, stejně jako „Bay Trail“ postavena na mikroarchitektuře Silvermont.

Osobní počítače

V tomto segmentu výrobce představil systém „Broadwell” vyráběný jako první produkt Intelu vyráběný 14nm procesem. Do výroby by měl přijít do konce tohoto roku. První finální výrobky používající systém „Broadwell” mají podle společnosti nabídnout vyšší výkon, delší životnost na baterie a úsporný výkon pro řešení „dva v jednom“, pasivně chlazené počítače, ultrabooky a další výpočetní techniku.

Společnost dále plánuje počátkem příštího roku uvést na trh procesory Intel Atom a další produkty postavené na nové mikroarchitektuře „Airmont” vyráběné 14nm procesem.

Architektura datacenter

V segmentu technologií pro datová centra chce společnost do konce tohoto roku uvést na trh novou rodinu Intel Xeon. Minulý týden Intel představil portfolio produktů a technologií pro datová centra, včetně druhé generace 64bitové produktové rodiny SoC Intel Atom C2000 pro mikroservery a úložná zařízení typu COLD (kódové označení „Avoton”), stejně jako pro nízkorozpočtové síťové platformy (kódové označení „Rangeley”).

Technologie pro městskou správu a superpočítače

Na závěr společnost představila velké vize budoucnosti.

Intel podle svého vyjádření spolupracuje s metropolemi Londýnem a Dublinem na referenčních řešeních konceptu „chytrých měst“ zaměřených na správu dat s cílem zlepšit služby a snížit náklady městské správy.

Zmíněn byl rovněž pokrok v segmentu superpočítačů, kde společnost spoluoracuje s lékařskými institucemi na projektu mapování lidského genomu.

Zdroj: IntelKomentáře