Intel chce 14nm procesory Broadwell pohánět tablety i ultrabooky bez větráku

Společnost Intel zveřejnila detaily své 14nm architektury, která bude pohánět procesory Core M pro notebooky a tablety. Oznámila také další generaci desktopových čipů.

Intel chce 14nm procesory Broadwell pohánět tablety i ultrabooky bez větráku
Nové procesory mají poskytnout dostatečně vysoký výkon a úsporný provoz, aby mohly obsloužit výpočetní úkoly a produkty od infrastruktury cloud computingu přes internet věcí až po osobní a mobilní výpočetní produkty.

Kombinace nové mikroarchitektury procesoru Intel Core a 14nm výrobního procesu má umožnit design systémů, které jsou tenčí, tiché a nezahřívají se. Procesory budou pohánět servery, PC i zařízení v rámci internetu věcí.

Intel uvádí, že dosáhl více než dvojnásobné redukce TDP oproti předchozí generaci procesorů, přičemž dokázal nabídnout podobný výkon a delší provoz na baterii. Pro procesory využívá transistory Tri-gate druhé generace (FinFET).

Znamená to, že notebooky a tablety s procesory Broadwell nabídnou stejný výkon jako současné Haswelly, avšak při podstatně nižší spotřebě.

Prakticky to umožní form factory - např. tablety tenčí než 8 mm, uvedl Stephan Jourdan, chief architect pro Broadwell. Intel již podobné prototypy tabletů (Llama Mountain) ukázal.

Jourdan uvedl, že tablety s procesory Broadwel (Core M) spotřebují kolem 3-5 wattů. Nižšší spotřeby a tenčí design znamená odstranění větráků.

Neznamená to však, že systémy Broadwell nebudou mít ventilátory. OEM budou mít možnost navrhnout ultratenké tablety, které je při použití procesorů Core M nebudou potřebovat.

První systémy postavené na procesoru Intel Core M se na trhu mají objevit před Vánoci, přičemž šířeji budou pro výrobce dostupné v prvním pololetí roku 2015.

Další počítače postavené na architektuře a výrobní technologii Broadwell budou představeny v následujících měsících.

Zdroj: Intel, IDG News Service
Galerie

Úvodní foto: Intel

Komentáře