IDC: Trhu tiskáren v západní Evropě se v prvním čtvrtletí nedařilo

Podle IDC se trhu tiskáren v západní Evropě v prvním čtvrtletí letošního roku nedařilo. Kde vidí analytici příčiny a kolik zařízení se prodalo?

IDC: Trhu tiskáren v západní Evropě se v prvním čtvrtletí nedařiloPodle IDC se v západní Evropě prodalo během prvního čtvrtletí letošního roku 5 milionů tiskáren, což je meziročně o 14,5 % méně než v loňském období, kdy se jich prodalo 5,8 milionu. Hodnota trhu klesla z loňských 2,9 miliardy dolarů o 9,5 % na 2,6 miliardy dolarů.

IDC přisuzuje pokles hodnoty nejen snížení prodejů, ale také intenzivní konkurenci, která tlačí ceny zařízení dolů. Z pohledu prodejů klesl zejména spotřebitelský segment, firemní trh naopak podle IDC projevuje známky zotavení.

„Prodeje reflektují slabou ekonomickou situaci v Evropě. Firmy se snaží snižovat náklady a zlepšit efektivitu a využívají k tomu manažovatelné tiskové služby (MSP) a řešení pro správu dokumentů. Některé kategorie produktů také ukazují, že jsou pro firmy velmi zajímavé, jako například inkoustové multifunkce formátu A3,“  říká Arnaud Gagneux z IDC.

HP je jasně největší

Jedničkou trhu je v prvním čtvrtletí 2013 HP s podílem 35,9 % na prodejích. Canonu se dařilo prodávat inkoustové i laserové tiskárny a jeho tržní podíl dosáhl v daném období 18 %. Třetí skončil Brother, kterému v západní Evropě v prvním čtvrtletí 2013 patřilo 12,6 % trhu. Epson je s podílem 12,1 % čtvrtý a Samsung skončil s 8,7 % pátý.

Prodej inkoustových tiskáren klesl meziročně o 20,5 % a to zejména díky snížení prodejů ve spotřebitelském segmentu. U inkoustových tiskáren se dařilo pouze A3 multifunkcím. Trh laserových tiskáren klesl celkově o 1,3 %, nicméně v některých zemích vykázal růst. 

Německý trh klesl ve sledovaném období meziročně o 14,8 %, a to zejména díky výsledkům spotřebitelského trhu. V Německu se dařilo prodávat především laserové tiskárny, kterých se meziročně prodalo o 2,6 % více.

Francouzský trh byl v prvním čtvrtletí druhým největším a prodej tiskáren klesl o 11,3 %. Ve Francii se nedařilo jak spotřebitelskému, tak firemnímu trhu. Pozitivní výsledky vykázaly pouze inkoustové A3 multifunkce.

Ve Spojením království, které v západní Evropě představuje třetí největší trh, klesl prodej v daném období meziročně o 23,1 %, tedy nejvíce z první trojky. Pozitivně hodnotí analytici pouze laserový trh, který vykázal růst 2,9 %.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © Yuriy Panyukov - Fotolia.com

Komentáře