IDC: Pozice CIO oslabuje, do IT více promlouvají obchodní manažeři

Podle analytické agentury IDC se začíná výrazně zvyšovat míra zapojení obchodních manažerů do rozhodování o investicích do informačních technologií. Jaké oslabení tradiční pozice CIO agentura očekává?

IDC: Pozice CIO oslabuje, do IT více promlouvají obchodní manažeřiDo roku 2016 se obchodní manažeři budou přímo podílet na rozhodování o 80 % nových firemních investic do informačních technologií. Tvrdí to alespoň analytická agentura IDC s odvoláním na svůj průzkum mezi CIO (šéfy podnikové informatiky).

Již v tomto roce podle IDC mají obchodní manažeři výhradně rozhodovat nebo spolurozhodovat o 58 % firemních investic do informačních technologií. IDC konstatuje, že vliv obchodních manažerů v této oblasti výrazně vzrostl na úkor pozice CIO.

Agentura IDC dále uvádí, že 33 % nových projektů v tomto roce bude řízeno společně obchodním vedením a IT manažery. „Role CIO bude z větší části zahrnovat aktivity, které se budou zabývat určováním technických požadavků (95,1 %), nastavováním bezpečnostních protokolů (91,8 %) a výběrem dodavatelů (90,2 %),“ uvedla agentura ve zprávě pro média.

Jaká část výdajů firem do IT půjde mimo CIO?

Uváděný rostoucí vliv obchodních manažerů na investice do informačních technologií nutí k otázce, jaká část výdajů na IT se ocitá mimo zorné pole CIO. 

„Podle vyjádření dotázaných CIO to je okolo 15 %, avšak skutečné  číslo může být i vyšší vzhledem k nepřehlednosti takových výdajů,“ uvedl ve zprávě pro média Jan Široký, regionální ředitel IDC pro středoevropský a východoevropský region.

Obchodní manažery oslovují ekonomické výhody cloudu

Podle IDC posun k relativně jednoduchému používání informačních technologií a současně jejich přímý vliv na podnikání umožňuje obchodním manažerům aktivně se podílet na zlepšování IT prostředí své společnosti a zvyšovat efektivitu obchodních procesů.

Obchodní manažery resp. finanční ředitele podle IDC zaujaly cloudové technologie díky slibovaným ekonomickým výhodám. Jde prý zejména o koncept SaaS (software jako služba). IDC uvádí, že zaujal i koncept IaaS  (infrastruktura jako služba). Jde prý sice zatím o ojedinělé případy, ale s velkou vahou díky významu společností, které začínají IaaS využívat.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © redav - Fotolia.com

Komentáře