IDC: Pětina nelegálních kopií softwaru pochází z kamenných obchodů

Podle průzkumu IDC pochází přibližně pětina nelegálních kopií softwaru z kamenných obchodů. Jejich hlavním zdrojem je ale internet, kde je většina tzv. pirátského softwaru infikována spywarem.

IDC: Pětina nelegálních kopií softwaru pochází z kamenných obchodůVíce než pětina (21 %) nelegálních kopií počítačového softwaru pochází z kamenných obchodů. Vyplývá to alespoň z průzkumu agentury IDC zpracované pro společnost Microsoft. Primárním zdrojem je však dle očekávání internet. Z něj podle průzkumu IDC pochází 45 % veškerých užívaných nelegálních kopií softwaru.

Microsoft v nové kampani Vsaďte na jistotu (Play it Safe) upozorňuje na rizika spojená s užíváním nelegálně pořízeného softwaru, která prý v konečném důsledku mohou generovat náklady a škody ve vyšší hodnotě než je cena originálního softwaru.

IDC: Nelegální kopie většinou obsahují spyware

Podle průzkumu IDC v průměru téměř 8 z 10 zkoumaných nelegálních kopií softwaru stažených z internetu obsahovalo spyware. V 36 % případů pak byly odhaleny další typy záškodnických programů (trojské koně, agresivní adware).

Podle IDC kvůli záškodnickým programům spojeným s nelegální distribucí softwaru stráví letos domácí uživatelé na celém světě celkem 1,5 miliardy hodin odhalováním a napravováním napáchaných škod.

Agentura IDC vyčíslila přímé a nepřímé globální finanční náklady na odstranění problémů, které jsou důsledkem užívání nelegálních kopií softwaru. Ročně prý jde o 22 miliard dolarů u domácností a 114 miliard dolarů u firem.

Uživatelé nelegálně nabytého softwaru si přitom často rizika uvědomují. Necelá polovina oslovených (48 %) uvedla, že se při používání nelegální kopie softwaru nejvíce obává o bezpečí svých dat.

Dalších 29 % za největší hrozbu považuje ztrátu osobních informací a možnou krádež identity. Právě spyware ze své povahy je přitom častou příčinou těchto bezpečnostních incidentů. 

Středoevropané upouští od stavby počítačů

Microsoft ve zprávě pro média uvedl ještě jedno zjištění agentury IDC nesouvisející přímo s tématem: uživatelé ve středoevropském a východoevropském regionu upouští od sestavování počítačů z jednotlivě nakoupených komponent. Bližší informace k tomuto trendu však Microsoft ve své tiskové zprávě neuvedl.

Agentura IDC uvádí, že při realizaci průzkumu analyzovala 270 webových stránek a výměnných sítí, 108 stažených balíčků softwaru a 155 CD/DVD s nelegálním softwarem.

IDC zároveň zjišťovalo informace od 2077 koncových uživatelů a 258 IT manažerů v Brazílii, Číně, Indii, Mexiku, Německu, Polsku, Rusku, Spojených státech amerických, Thajsku a ve Velké Británii.

Zdroj: Microsoft
Úvodní foto: © pterwort - Fotolia.com

Komentáře