IDC: Český trh desktopů klesl v 1. čtvrtletí o čtvrtinu, v noteboocích vede Lenovo

Prodeje stolních počítačů v ČR v prvním čtvrtletí 2013 zaznamenaly historicky nejprudší pokles. Jaké byly důvody a které segmenty z celého PC trhu naopak rostly?

IDC: Český trh desktopů klesl v 1. čtvrtletí o čtvrtinu, v noteboocích vede LenovoNejhůře v prvním čtvrtletí dopadl segment stolních počítačů, který se podle IDC v kusech propadl o 24,4 %. Za meziročním poklesem stojí především loňská vysoká nabídka desktopů pro komerční segmenty. V té době se realizovaly dodávky počítačů, ke kterým nemohlo v důsledku nedostatku komponent (pevných disků) dojít už v předchozích čtvrtletích, neboť segment byl ochromen povodněmi v Thajsku.

Oslabení zaznamenal rovněž trh notebooků, a to mimo jiné proto, že z trhu mizí dříve oblíbené netbooky a koupěschopná poptávka se částečně z trhu PC přelévá na trh v současnosti populárních tabletů.

Přijetí tak radikálních změn, jaké přinesl nový operační systém Windows 8, bude ze strany spotřebitelů zdlouhavější a s vydáním nového OS nedošlo k bezprostřední odezvě v podobě růstu poptávky po obnově hardwaru.

Přesto se výraznému růstu (z malých čísel) těšily inovativní technologie, které nesou výrobcům velké marže: ultra tenké a konvertibilní notebooky a all-in-one stanice. 

Největší množství osobních počítačů dodala v prvním čtvrtletí na český trh společnost HP, ale v segmentu notebooků patřilo poprvé v historii místo jedničky společnosti Lenovo, která se posunula ze třetího místa. 

Analytici IDC očekávají, že v druhé polovině roku se trh PC vzpamatuje. Především komerční sféra bude přecházet z OS Windows XP, jemuž bude v dubnu končit podpora ze strany společnosti Microsoft, na novější verze, typicky na Windows 7. 


 

 

Zdroj: IDC

 
Úvodní foto: © pieterpater - Fotolia.com

Komentáře