IDC: 90 % IT investic bude do roku 2015 hodnoceno z hlediska strategických cílů

Podle analytiků z IDC proces firemního financování investic do IT prochází radikální změnou. Upustí firmy od kapitálových investic a bude v budoucnu firemní IT bez kapitálu?

IDC: 90 % IT investic bude do roku 2015 hodnoceno z hlediska strategických cílůDo roku 2015 bude až 90 % všech firemních investic do IT hodnoceno z hlediska strategických cílů firem. Ve své tiskové zprávě to alespoň tvrdí analytická a poradenská společnost IDC.

Podle ní je již nyní patrný zejména rostoucí zájem o využívání kapitálově méně náročných alternativ jako je cloud-computing nebo outsourcing.

Podle IDC většina společností využívá  duální strategii pro financování IT. Co to znamená? Hlavní informační  infrastruktura, tedy například datová centra, distribuované počítačové  platformy či podnikové aplikace (ERP či CRM) patří mezi obchodní, běžné a administrativní náklady.

Naopak náklady na specifické aplikace spadají pod jednotlivé obchodní jednotky. K tomu IDC ve své zprávě pro média dodává, že následkem popsaného rozdělení je u mnoha společností zavedení specifické kategorie IT investic.

Model financování IT se podle IDC mění

 „Model financování IT se výrazně mění. Oproti minulosti, kdy byl založen především na nákladech investiční povahy, dnes se mnohem více orientuje na služby a tedy provozní náklady,“ uvedl v tiskové zprávě Jan Široký, regionální ředitel společnosti IDC pro středoevropský a východoevropský region.

Podle IDC ve společnostech nyní často dochází k tomu, že jsou náklady rozptýleny mezi více oddělení nebo dokonce poboček. Zjistit pak, jaká je reálná ziskovost, je logicky velmi komplikované. IDC se domnívá, že byl nastartován proces, na jehož konci bude zavedení IT modelu s nulovým kapitálem.

Analytici společnosti IDC to zdůvodňují ve zprávě pro média tím, že jakmile již dnes firma přejde od finančního modelu založeného na kapitálových investicích k modelu založenému na službách, odpovídají prý vykazované náklady mnohem více realitě.

Právě to má být právě hybnou silou výše zmíněného procesu, na jehož konci podle IDC bude IT s nulovým kapitálem. Poptávka by pak tedy byla hlavně po službách, nikoliv po produktech. 

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © arahan - Fotolia.com

Komentáře