IBM možná prodá část byznysu s x86 servery Lenovu

Podle zahraničních zpráv je IBM „v pokročilém stádiu diskuze“ se společností Leovo ohledně možného prodeje byznysu s x86 servery. Co na to říkají analytici?

IBM možná prodá část byznysu s x86 servery LenovuPokud by Lenovo koupilo od IBM divizi vyrábějící x86 servery, značně by to zatřáslo s trhem o velkosti 35,8 miliardy dolarů, který podle IDC představuje dvě třetiny všech výdajů na servery.

Wall Street Journal s odkazem na nejmenované zdroje uvedl, že cena akvizice není známá, ale dohoda by se mohla pohybovat v řádu miliard dolarů.

CRN pak podalo zprávy, ve kterých taktéž cituje anonymní zdroje s tím, že IBM chce za své x86 servery 5 až 6 miliard dolarů.

WSJ dodává, že není zřejmé, v jaké fázi se jednání nachází. Na dotaz analytika při callu po zveřejnění čtvrtletních výsledků (připravujeme, pozn. red.) odpověděl CFO Mark Loughridge, že se k tomu nebude vyjadřovat.

Názor analytiků

Podle Dana Oldse, hlavního analytika v Gabriel Consulting, by dávalo smysl, aby IBM prodala komodizovanou část x86 serverů, kde jsou marže na hardwaru poměrně nízké.

Nemyslí si však, že by výrobce prodal celý svůj byznys s x86 servery. Olds dodává, že se IBM možná bude chtít zbavit rackmount serverů, ale blade servery a více specializované řešení jako iDataPlex si ponechá. V této oblasti jsou marže vyšší a IBM má příležitosti prodat více své „tajné omáčky“, uzavírá Olds s tím, že myslí schopnost odlišit produkty IBM od konkurence.

Na čipech architektury x86 i Power jsou například postaveny systémy PureSystems, které integrují hardware i software pro využití na specifické výpočetní úkoly, jako jsou datová analýza a zpracování on-line transakcí.

Dávalo by tedy smysl, kdyby si IBM tuto část byznysu ponechala a prodala firmě Lenovo nižší řady, stejně jako v roce 2004 svou divizi PC, která pro ni nebyla dostatečně zisková.

Zdroj: IDG News Service, Wall Street Journal, CRNKomentáře