HP začíná vyrábět softwarově definované servery Moonshot

Společnost HP spouští od června v České republice výrobu softwarově definovaných serverových systémů HP Moonshot. Považuje je za revoluční řešení pro nový věk IT.

HP začíná vyrábět softwarově definované servery MoonshotNa tiskové konferenci představil Jiří Lepka, technologický ředitel divize serverů HP ProLiant nový projekt Moonshot, který jde brzy do prodeje.

Platforma má adresovat fakt, že do roku 2020 bude podle IDC připojeno do internetu 30 miliard chytrých zařízení, které bude využívat 8 miliard lidí, jež vygenerují na 40 yottabytů dat.

Jiří Lepka, technologický ředitel divize serverů HP ProLiant Takový objem dat mají být servery Moonshot schopny zpracovávat a vyhodnocovat v reálném čase, což má přinést nové aplikace a možnosti ve světě IT. HP pro velká data volí svůj marketingový název „Reality Mining“.

Podle Jiřího Lepky dnes neexistuje žádná platforma, která by dokázala dělat data mining v plném rozsahu v reálném čase. Moonshot má poskytnout výkon, který má v reálném čase umožnit např. okamžitý výběr zpráv na základě osobních potřeb a všech relevantních informací týkajících se uživatele, aniž by je potřeboval předem definovat. Vytvoření tzv. „virtuálního já“ pak má dovolit třeba dynamické plánování optimálního pracovního/osobního rozvrhu.

Nejde tedy o náhradu současných serverů, ale o doplnění infrastruktury o energeticky méně náročné servery pro specifické úlohy.

Co Moonshot ukrývá?

Systém se skládá ze skříně Moonshot 1500 a serverů ProLiant Moonshot optimalizovaných pro konkrétní aplikace. Díky podpoře až 1 800 serverů v jednom racku zabírají servery HP Moonshot jednu osminu prostoru vyžadovaného klasickými x86 servery.

Do 1U šasi se vejde 45 serverových hot-plug kazet, v případě quad-serverů pak jde o 180 serverů na šasi. Výpočetní výkon zajišťují x86 nebo ARM procesory.

Každá skříň sdílí tradiční komponenty včetně zasíťování, správy HP Integrated Lights-Out (iLO), napájení a chlazení, což má snižovat složitost systému a zároveň výrazně přispívat ke snižování nároků na energii a prostor.

Zákazníci, kteří nasadí do prostředí svých odpovídajících aplikací servery HP Moonshot, zaplatí méně než třetinu provozních nákladů v porovnání s provozem běžných x86 serverů,“ uvádí HP jeden z hlavních prodejních argumentů - TCO.

V prvním kroku HP nabídne řešení pro dedikované hostingy – webový front-end, ve třetím kvartálu 2013 se chystá uvést zařízení i pro analýzy, telco a gaming a koncem roku pak řešení pro FSI a FPGA.

Servery, které HP vyrobí v červnu, budou reálné nasadit u cca 10 zákazníků v ČR, v půlročním horizontu pak rozšířené portfolio umožní partnerům údajně oslovit stovky českých klientů v ČR.

Softwarově definovná infrastruktura

Tomáš Kubica, technologický ředitel HP Networking, upozornil na další hlavní devizu - switche v serverech Moonshot, teré podporují softwarově definované sítě (SDN).

HP tedy připravuje půdu pro celou softwarově definovanou infrastrukturu (síť, server a storage), která se v reálném čase dokáže přizpůsobovat požadavkům a fungování aplikací. Aplikace tak dokáže vyslat do sítě informaci o svých potřebách a síť, respektive do budoucna celá infrastruktura se jim přizpůsobí.

Podle Tomáš Kubicy se hybridní SDN (klasické sítě s některými vlastnostmi SDN) chystá HP nasaditna přelomu roku. Plně fungující SDN by pak v komerčním nasazení mohla být otázka tří let.

Zdroj: ChannelWorld,HP
Úvodní foto: ChannelWorld

Komentáře