Hotová Windows 8.1 míří k výrobcům

Microsoft oznámil, že dokončená Windows 8.1 a aktualizovaná Windows RT již zpřístupnil svým hardwarovým partnerům. Kdy k finální verzi systému získají přístup předplatitelé služeb MSDN a TechNet?

Hotová Windows 8.1 míří k výrobcůmSpolečnost Microsoft oznámila, že nová Windows 8.1 a aktualizovaná Windows RT jsou hotová. Oba systémy ve finální podobě již byly zpřístupněny hardwarovým partnerům. Podle Microsoftu tak „mohou s dostatečným předstihem začít připravovat uvedení nových zařízení“.

Připomeňme, že Microsoft negativní přijetí původních Windows 8 a Windows RT v nedávné minulosti opakovaně zdůvodňoval nedostatečnou nabídkou a dostupností zařízení, která by prý zákazníkům předváděla výhody těchto systémů.

Windows 8.1 pro všechny od 18. října 2013

Multilicenční zákazníci či předplatitelé služeb MSDN a TechNet tentokrát nezískají dřívější přístup k finální verzi nového systému. Microsoft chce Windows 8.1 pro všechny skupiny zákazníků a uživatelů zpřístupnit až 18. října 2013.

Systém Windows 8.1 bude v prodeji jak coby samostatný softwarový produkt, tak v předinstalované podobě na nových zařízeních.

Uživatelům původních Windows 8 se od 18. října 2013 ve Windows Store začne zpřístupňovat bezplatná aktualizace povyšující systém na Windows 8.1. Uživatelé budou potřebovat internetové připojení. S off-line distribucí aktualizace Microsoft nepočítá.

Všem uživatelům se ovšem nemusí ve Windows Store zpřístupnit aktualizace hned 18. října 2013. Roli bude hrát dostupnost všech ovladačů a stav systému.

To jsou totiž rozhodující faktory, které ovlivňují zpřístupnění aktualizace ve Windows Store, jak pro ChannelWorld.cz potvrdil Lukáš Křovák, manažer divize Windows Client v české pobočce společnosti Microsoft.

Aktualizovaná Windows RT též od 18. října 2013

Aktualizovaná Windows RT budou též na trh uvedena 18. října 2013. Současní uživatelé získají aktualizaci za stejných podmínek jako uživatelé Windows 8. Aktualizovaná Windows RT se pak objeví i na nových zařízeních.

Microsoft se však dosud oficiálně nevyjádřil k otázce snížení licenčních poplatků, které mají být údajně nepřiměřeně vysoké a systém činit neatraktivní pro výrobce tabletů s ARM architekturou.

Stále lze testovat preview verzi Windows 8.1

Přestože k finální verzi Windows 8.1 ani předplatitelé služby MSDN a TechNet oproti zvyklostem nezískají přednostní přístup, stále je možné testovat preview verzi Windows 8.1.

Ta jen na úrovni Release Candidate, takže ve finální verzi by měly být jen servisní úpravy. K dispozici je nejvyšší maloobchodní edice Windows 8 Pro a multilicenční edice Windows 8 Enterprise.

Zdroj: Microsoft, ChannelWorld
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře