Hitachi Information Forum 2013 ukázalo, jak zefektivnit data centra

Představte si svět, kdy strukturovaná a nestrukturovaná data mohou být ukládána, zpracována a analyzována v reálném čase. Společnost Hitachi tvrdí, že čas nadešel, odpovědí mají být její datové systémy.

Hitachi Information Forum 2013 ukázalo, jak zefektivnit data centraDruhý ročník konference Hitachi Information Forum se uskutečnil v pražském hotelu Mariott dne 24. 9. 2013. Jan Kvinta, sales manager pro ČR a SR, v úvodu uvedl, že za tři roky lokálního působení se tým Hitachi rozrostl na sedm lidí (se SR dohromady na 10). Za poslední rok zde výrobce údajně dokázal meziročně navýšit obrat o 100 %.

Marek Świerad, regional director & general manager CEE & MET, HitachiMarek Świerad, regional director & general manager CEE & MET, pak dodal, že záměrem je mít zde několik vybraných partnerů, kteří budou specializovaní, a Hitachi s nimi bude moc i úzce spolupracovat a investovat do nich. To samozřejmě z povahy výkonných úložných systémů a jejich potenciálních zákazníků dává smysl.

Současnému stavu dynamického IT prostředí se věnoval Bob Plumridge, CTO pro region EMEA. Podle něj Hitachi registruje výrazný nárůst prodeje konvergovaných systémů a end-to-end řešení pro konkrétní aplikace (big data, cloud computing – především privátní).

I přes celosvětový ekonomický pokles Hitachi eviduje výrazný nárůst (především nestrukturovaných) dat ukládaných organizacemi. 90 % dat na celém světě bylo vytvořeno v posledních dvou letech (statistiky McKinsey) a v dalších letech se bude objem dále exponenciálně růst.

Pro zajímavost Bob Plumridge uvedl, že růst kapacity HDD ze 4 MB na 3 TB trval celkem 32 let. Flash diskům přitom trvalo narůst ze 400 MB na 3,2 TB dva roky.

 „Pokud ukládáte data na disky a myslíte si, že je za 20 let přečtete, mýlíte se,“ varoval Plumbridge. Za dvacet let totiž již nemusí existovat aplikace, které je vytvořily a případné proprietární formáty tak nebude možné přečíst. Odpovědí na tuto situaci má být objektová storage a Hitachi Content Platform.

Dnešními výzvami CIO jsou podle Plumridge klesající rozpočty na IT a rostoucí složitost IT prostředí. Jediným způsobem, jak se s tím vyrovnat, je podle Hitachi poskytovat lepší nástroje pro management a integraci. Aby Plumridge potvrdil schopnosti Hitachi v této oblasti, uvedl, že společnost vyrábí japonské rychlovlaky vč. veškerých nástrojů pro sběr dat a správu.

Každý rychlovlak sbírá veškerá data o stavu vagonů a trati posílá je ke zpracování na stanici, kde musí být během 25 minut vyhodnoceno, jestli je potřeba provést nějaká opatření nebo opravy. To je skutečná analýza velkých dat v reálném čase, dodal Plumridge.

Brocade ruku v ruce s Hitachi

Tomasz Pokora, systems engineering manager pro CEE a Rusko ve společnosti BrocadeTomasz Pokora, systems engineering manager pro CEE a Rusko ve společnosti Brocade, se zaměřil na „on-demand data center network“. Hlavní cíle společností v IT jsou podle něj snížení a konsolidace nákladů, odstranění složitosti, zrychlení času nasazení nových aplikací a změna orientace na služby.

Mezi hlavní výzvy provozovatelů datových center pak podle Brocade patří multitenantnost (zajištění dostupnosti pro velké množství zákazníků), flexibilní dostupnost zdrojů, automatizace a orchestrace a masivní škálovatelnost v reálném čase.

Na základě těchto potřeb Brocade vytváří tzv. on-demand datová centra – infrastrukturu, která má splnit uvedené požadavky. On demand datacentra používají – fibre channel, ethernet, core IP routing a SDN (více se o on-demand datových centrech dozvíte v samostatném článku zde).

Hitachi a Brocade spolupracují v oblasti ethernetu a fibre channel u NAS a HCP. Switche Brocade jsou také součástí řešení Hitachi UTC řešení.

V dalších přednáškách byli účastníci konference seznámeni s problematikou ukládání, sdílení a archivace nestrukturovaných dat, s ekonomikou storage a samozřejmě s konkrétními produkty Hitachi.

Zdroj: ChannelWorld
Úvodní foto: ChannelWorld

Komentáře