Hewlett-Packard hlásí další propad prodejů PC, přicházejí personální změny

Tržby Hewlett-Packard (HP) ve třetím čtvrtletí fiskálního roku 2013 meziročně klesly o 8 %. Nárůst obratu eviduje jen softwarová divize. Spolu s výsledky hospodaření byly oznámeny i personální přesuny.

Hewlett-Packard hlásí další propad prodejů PC, přicházejí personální změnySpolečnost Hewlett-Packard zveřejnila hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí svého fiskálního roku 2013, které skončilo k 31. 7. 2013. Firma zároveň oznámila personální změny.

Zisk na akcii za dané období dosáhl hodnoty 0,71 dolaru. Ve stejném období fiskálního roku 2012 na jednu akcii vycházela ztráta 4,49 dolaru.

V tomto ohledu si společnost Hewlett-Packard polepšila, když překonala i poslední zveřejněný odhad hovořící o zisku mezi 0,56 až 0,59 dolaru na akcii.

Celkové tržby za třetí čtvrtletí fiskálního roku 2013 činily 27,2 miliardy dolarů, což ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku představuje pokles o 8 %.

Z hlediska tržeb byla v růstu pouze divize HP Software, která si však meziročně polepšila jen o 1 %. Tržby dalších divizí se meziročně propadly o 4 % až 11 %.

Většina divizí vykazuje meziroční propad tržeb

Divize Personal Systems zaznamenala meziroční propad tržeb o 11 %, přičemž v oblasti korporátní klientely došlo k poklesu tržeb o 3 % a v segmentu koncových spotřebitelů se tržby divize snížily o 22 %.  

HP hlásí, že prodeje produktů divize Personal Systems poklesly o 8 %, přičemž prodeje stolních počítačů se snížily o 9 % a prodeje přenosných počítačů klesly o 14 %.

Divize Printing si meziročně na tržbách pohoršila o 4 %, přestože celkový počet prodaných zařízení se při srovnáním se stejným obdobím minulého fiskálního roku zvýšil o 5 %.  

Tržby divizí Enterprise Group a Enterprise Services se meziročně snížily shodně o 9 %.

Divize Financial Services si na tržbách pohoršila o 6 %.

Celkově oznámené výsledky nejsou překvapivé. Hewlett-Packard klesají tržby v mnoha oblastech podnikání již několik posledních čtvrtletí. I přes nižší příjmy je společnost v zisku a překonala svá vlastní očekávání. Přesto se uchyluje k personálním změnám.

Nový šéf divize Enterprise Group a ředitel marketingu

Vedením divize Enterprise Group byl nově pověřen provozní ředitel Bill Veghte. Má tak nyní na starost servery s architekturou x86 a s procesory Intel Itanium, produkty pro podnikové sítě a úložná řešení značky Hewlett-Packard.

Dave Donatelli, dosavadní šéf Enterprise Group, získal novou roli, ve které má pomoci společnosti Hewlett-Packard ve vyhledávání začínajících firem s potenciálně zajímavými technologiemi.

Novým marketingovým ředitelem společnosti Hewlett-Packard se stal Henry Gomez, který již dříve zastával pozici šéfa komunikace. Pod jeho vedením bude nyní pracovat v oddělení marketingu a komunikace Marty Homlish, dosavadní marketingový ředitel.

Přehled finančních výsledků HP za Q3 fiskálního roku 2013

Výsledky Hewlett-Packard

Q3 FY13

Q3 FY12

Meziročně

GAAP čisté příjmy (mld. USD)

27,2

29,7

(8 %)

GAAP provozní marže

6,8 %

(29,7 %)

36,5 bodu

GAAP čistý zisk (ztráta) (mld. USD)

1,4

(8,9)

 

GAAP rozředěný zisk (ztráta) na akcii (USD)

0,71

(4,49)

 

Non-GAAP provozní marže

8,4 %

9,2 %

(0,8 bodu)

Non-GAAP čistý zisk (mld. USD)

1,7

2,0

(15 %)

Non-GAAP rozředěný zisk na akcii (USD)

0,86

1,00

(14 %)

Cash flow z aktivit (mld. USD)

2,7

2,8

(6 %)

Zdroj: Hewlett-Packard, IDG News Service

Úvodní foto: © Jan Prchal - Fotolia.com

Komentáře